Блоги

Автопілоти — простий спосіб підвищити ефективність сільського господарства

8 мая 2019 в 10:20

3638

Джерело фото: thefarmingforum.co.uk

Джерело фото: thefarmingforum.co.uk

Наш новий блогер — BadFarmer — розповідає про те, як паралельне водіння може підвищити ефективність сільського господарства.


Українські фермери використовують лише 15% функціоналу систем точного землеробства

В чому різниця використання технологій точного землеробства “у нас” і “у них”? В Америці навіть малі фермери інвестують в сучасне обладнання, бо це підвищує ефективність. В Україні ж купують дороге обладнання, грубо кажучи, для того, щоб запобігти крадіжкам дизельного палива. Але якщо взяти в цілому — що цінніше: час чи пальне? Виходить, що в Україні використовують функціонал обладнання на 15%.

Прим. ред. — Детальніше про паралельне водіння в нашому “Гіді по точному землеробству.

guide

Сьогодні практично кожен фермер може впровадити паралельне водіння. У когось тільки додаток на планшеті, хтось купив дешевий китайський навігатор, хтось придбав техніку відомого бренду, а в інших вже є RTK-станція.

Кожен може впровадити паралельне водіння. Але якщо порівнювати топові агрокомпанії з іншими, то виходить дуже великий розрив. Одні швидко рухаються вперед: наприклад, МХП, Кернел, ІМК. А інші тільки банальні речі тестують. Одні вже зрозуміли, що без паралельного водіння нікуди. У них вся техніка, що купується, має бути обладнана такими речами. А інші не поспішають вкладати кошти, говорячи: можна нам на демонстрацію, ми спробуємо, ми подивимося”. Але на що тут дивитися? Все і так зрозуміло — потрібно впроваджувати!

Без впровадження точного землеробства через декілька років не можна буде успішно конкурувати на ринку

Ціна на матеріально-технічне забезпечення з кожним роком росте. Дорожчає посівний матеріал, добрива, ЗЗР. У зв'язку з міграцію людей до тієї ж Польщі й витрати на заробітну плату ростуть, бо потрібно створювати конкурентні умови праці.

Все це призводить до того, що вартість обслуговування одного гектара землі стає вищою, а ціни на продукцію не ростуть. Ціну формує глобальний ринок, і український агровиробник не може на неї впливати. Хіба він може продавати пшеницю дорожче, ніж її ринкова ціна?

Отже, ресурси на виробництво не зменшуються. Відповідно для того, щоб згенерувати додатковий прибуток, потрібно раціонально користуватись цими ресурсами. І автопілоти та курсовказіники — те обладнання, яке допомагає це зробити.

Паралельне водіння підвищує ефективність сільського господарства на 10%

Яку ефективність дасть просто впровадження паралельного водіння? Наприклад, сівалка з захватом шість метрів і шириною міжряддя 30 см — мінімум на 5% швидше буде виконувати операцію. Бо в такому разі, точно використовуватиметься повна ширина захвату.

Інший аспект — це розвороти техніки. Раніше всі “крутили вісімки”, а з паралельним водінням можна відразу заходити в сусідню загінку. А це 10% економії часу. Це означає, що на 10% раніше фермер може завершити роботи; на 10% менше  використовується розхідних матеріалів: амортизація техніки і паливо. І відповідно — на 10% менші витрати на заробітну плату.

Українські фермери не думають про ефективність землеробства

Українські агровиробники просто не визначають ефективність. Це стосується 90% підприємств. Найбільша проблема — це бізнес-план. Більшість фермерів звикли до пострадянських підходів, і вони просто не мають достатнього рівня розуміння. На жаль, їм потрібно набити шишки, щоб усвідомити доцільність впровадження інновацій. Але часто їм “доходить”, коли вони вже втрачають бізнес.

Малим фермам не вигідно впроваджувати технології точного землеробства — міф

У мене є знайомі фермери, в яких загальна площа земельного банку складає 300 га. Він придбав собі автопілот, обладнання для оприскувача. 300 га — це невелике підприємство, у власника лише кілька помічників, і він сам працює на своїй землі. Але крім цієї роботи, він повинен займатись питаннями з бухгалтерією, постачальниками, здійснювати ділові дзвінки. Коли він вставновив автопілот, то виставив координати руху, і спокійно займається діловими питання. Як він каже: “доїхав до кінця загінки, розвернув трактор і далі займаюсь своїми справами”.

Тому фермери просто не розуміють, яка ефективність в цих інвестиціях. Їм здається, що придбати квартиру і здавати її в оренду — набагато вигідніше.

Навіть якщо земельний банк 300 га, то автопілот окупиться вже за два роки

Потрібно розуміти, що є прямі і непрямі витрати. Якщо ми будемо враховувати лише прямі — наприклад, пересів, — то технологія дозволить  зекономити до 10% витрат. В такому разі, якщо земельний банк складає 300 га — автопілот окупиться за 5-7 років. Але ми не врахували недоотриманий прибуток.

У нас пересів, а добриво ми вносили під іншу норму — тому продуктивність цієї ділянки буде меншою мінімум на 30%. Це все недоотриманий прибуток. А якщо врахувати той прибуток, який би принесло впровадження цих технологій? Тоді строк окупності взагалі буде 1-2 роки. Це на підприємстві 300 га. А чим більше підприємство, тим цей строк буде нижчим.

Початкові інвестиції складають €15 тис.

Паралельне водіння

Точне землеробство розпочинається з паралельного водіння. Автопілот в середньому коштує €15 тис. Наступний етап після встановлення автопілоту — моніторинг висіву і автоматичне відключення секцій сівалки та оприскувача. Це те, що точно підвищить ефективність агровиробництва.

Після цих впроваджень — необхідно переходити до визначення показників ґрунту.

Рішення щодо подальшої модернізації потрібно приймати згідно з напрямком роботи фермерського підприємства.

Автопілот не просто допомагає керувати технікою, а й збирає дані

Новинка минулого року — нові польові термінали, які можуть передавати дані виконаних робіт. Сьогодні дуже потужно розвивається AgroIT сфера, це дозволяє поєднати технології, що знаходяться в тракторі з обліком на підприємстві. Це автоматизована система: польовий термінал надсилає дані на сервер, а наявні облікові системи обробляють їх.

Можна просто використовувати автопілот і досягти 15% ефективності. А можна ще збирати дані і ставити складніші завдання. Визначати ефективність використання техніки, її продуктивність. Все це можна робити без диспетчера в автоматичному режимі онлайн

Технології дозволяють фермеру кожного ранку дивитись зі свого смартфону, скільки кукурудзи вже посіяно в полі.

Особливості ринку автопілотів та курсовказівників

Ринок технологій точного землеробства загалом поділяється на дві групи. Перша — це ринок розвинутих країн, друга — ринок країн, які розвиваються. І кожен виробник має свою політику щодо просування власних розробок.

Більшість провідних брендів, які займаються виробництвом автопілотів —  Trimble, John Deer, AgLeeder, Raven — американські. Вони націлені на ринок Америки і частково Європи. Вони розвиваються в напрямку електронної бази, щоб все управлялось з одного терміналу. Це дозволяє контролювати усі процеси, використовувати інструменти  картографії.

А наприклад, Hexagon націлений на держави, які розвиваються і відповідно розробляє рішення, що будуть актуальні для цих країн.

$12 млн — ринок обладнання для точного землеробства в Україні

Якщо не враховувати техніку, яка вже оснащена автопілотами, супутникові знімки та подібні технології — український ринок складає $12 млн. Тобто це лише технічне забезпечення для точного землеробства.

Коли фермер купує автопілот, він купує і польовий термінал. Надалі він залежить від цього терміналу, тому й автоматичні системи внесення СЗР та добрив купує відповідного бренду.

Український фермер не готовий платити за технології точного землеробства

В українській агросфері є одна велика проблема — практично всі готові впроваджувати інновації, але мало хто готовий платити.

Фермер не хоче вчитись, він хоче, щоб приїхали й показали. Але за консалтинг він платити не бажає.

Звісно, є підприємства, в яких є відділи інновацій, і вони займаються впровадженням новітніх технологій. Фактично, це агрохолдинги. Це десь 0,3% від усіх компаній, що займаються агровиробництвом. Але якщо брати за кількістю земельного банку, то це відчутна частка.

Про те, як автопілоти підвищують ефективність агровиробництва — читайте тут

Редакція Aggeek.net не несе відповідальності за зміст блогів. Ми можемо не розділяти точку зору, викладену автором.

Заметили ошибку? Выделите ее и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить нам.

AgriGeek

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам:

bn

Вверх