Аграрна повоєнна відбудова України — грантові програми

7 июля 2022 в 11:00

22283

Аграрна повоєнна відбудова України — грантові програми

Павло Гузирь, незалежний консультант Chemonics International проекту USAID AGRO.


Війна в Україні ще триває, а українське суспільство щиро вірить в своїх захисників та перемогу. Уряд України працює над програмами зовнішнього фінансування повоєнної відбудови країни. Прем’єр міністр України Д.Шмигаль представив драфт Плану відновлення України на загальну суму $750 млрд. Під час Міжнародної конференції в Лугано, яка пройшла 4-5 липня 2022 р, було досягнуто домовленості про підтримку України на суму $1,9 млрд, з них — $500 млн для розвитку аграрного сектору. Відповідні міністерства розробили та запровадили проект “єРобота”, що являє собою грантові програми від держави по створенню нового  та розширенню діючого бізнесу малих та середніх підприємств, в тому числі для основного драйверу економіки України — аграрно-промислового комплексу (далі — АПК).

Гранти являють собою цільове фінансування спеціальних проектів, що в умовах обмеження доступу підприємців до кредитних ресурсів та їх високої вартості є досить ефективним практичним рішенням по перезавантаженню та запуску економіки у воєнний і повоєнний період.

Гранти та їх загальні умови, які підпадають під розвиток АПК:

єРобота: СВОЯ СПРАВА — це безповоротний грант до 250 тис грн на запуск або розвиток власної справи. Головна умова отримання коштів — створення щонайменше 1 робочого місця та сплата податків. Подаватися можуть нові підприємці, а також діючі ФОП та юридичні особи. Період освоєння гранту — 6 місяців.

єРобота: СВІЙ САД — грант на висадження нових фруктових та ягідних садів, а також виноградників. Сума гранту, в залежності від культури, становить від 140 до 400 тис грн на 1 га землі. Площа саду — від 1 до 25 га. Кошти виділяються за наявності землі у власності або довготривалій оренді строком від 7 років. Співфінансування держави та підприємця — 70%/30% або 50%/50%. Головна умова — створення від 3 до 20 постійних і сезонних нових робочих місць та сплата податків. Грантоотримувач має зобов'язання сплатити 50% від суми гранту до бюджету у вигляді податків та зборів протягом 5 років. Період освоєння гранту — 12 місяців.

єРобота: НОВИЙ РІВЕНЬ — грант до 8 млн грн на розширення/створення підприємств у сфері переробки агропродукції. Співфінансування держави та підприємця — 70%/30% або 50%/50%. Головна умова отримання — створення щонайменше 25 нових робочих місць та сплата податків. Грант видається для нових та діючих підприємств. Грантоотримувач має зобов'язання сплатити 100% від суми гранту до бюджету у вигляді податків та зборів протягом 3 років. Період освоєння гранту — 12 місяців.

єРобота: СВОЯ ТЕПЛИЦЯ — грант на побудову нових теплиць (овочі та ягоди) до 7 млн грн. Ключова вимога — працевлаштування 40 постійних і сезонних робітників та сплата податків. Співфінансування держави та підприємця — 70%/30% або 50%/50%. Кошти виділяються за наявності землі та можуть бути спрямовані на обладнання, посівний матеріал, систему поливу тощо. Грантоотримувач має зобов'язання сплатити 50% від суми гранту до бюджету у вигляді податків та зборів протягом 3 років. Період освоєння гранту — 12 місяців.

Грантові програми офіційно стартували з 1 липня 2022р. Подати заявку на грант можна через портал ДІЯ. В залежності від типу гранту, в процесі видачі та контролінгу задіяні Міністерство економічного розвитку і торгівлі, Міністерство аграрної політики та продовольства, Міністерство цифрової трансформації, Ощадбанк, Державна служба зайнятості. В залежності від типу гранту, до заяви треба підготувати анкету грантоотримувача та типовий бізнес-план проекту. В подальшому ці документи будуть проаналізовані відповідними структурами та буде прийнято позитивне/негативне рішення по видачі гранту. Термін розгляду заявки та документів — до 10 робочих днів. 

Грантові кошти будуть перераховуватися на спеціальний рахунок в уповноваженому банку, використати ці гроші грантоотримувач зможе лише безготівковим шляхом відповідно до кошторису свого проекту на закупівлю обладнання, матеріалів, сировини, сплати оренди тощо.  Бізнес-план можна підготувати самостійно або звернутися до спеціалізованих консалтингових установ. 

Однією з таких установ є цифрова платформа Агріаналітика, яка спеціалізується на бухгалтерському та фінансовому консалтингу агробізнесу. Дана платформа в свій час була фінансово підтримана проектом USAID AGRO. Більше 10 тис агровиробників вже зареєстровані на платформі та скористалися сервісами з бухгалтерії, онлайн пошуку банківського кредитування тощо. Завдяки платформі понад 400 аграріїв отримали кредит на Посівну-2022 на суму більше 1 млрд грн. Платформа також спеціалізується на консалтингу по грантових програмах від іноземних інституцій та державних компенсаційних програмах. Платформа має розгалужену мережу своїх співробітників-консультантів по всій Україні, а також зручний та багатофункціональний Інтернет-портал.

Грантові програми сьогодні допоможуть вирішити багато завдань, серед яких:

  • Відкриття нових та розширення діючих підприємств — створення додаткових робочих місць та працевлаштування населення в регіонах. Сьогодні в Україні функціонує більше 50 тис агропідприємств (для прикладу: в сусідній Польщі — 600 тис агропідприємств).

Довідково: з початку війни в Україні було зареєстровано більше 51 тис нових суб’єктів господарювання у всіх секторах економіки, з них 43 тис — ФОПи та 8 тис — юридичні особи.

  • Офіційне працевлаштування робітників та офіційне ведення бізнесу — зменшення тіньової економіки (довідково: за розрахунками Мінекономіки України за січень-вересень 2021 р. рівень тіньової економіки в Україні склав 31% від обсягу ВВП), зростання податків та надходжень до центрального та місцевих бюджетів.
  • Покращення умов праці — уповільнення міграційних процесів в Україні та повернення в країну як трудових мігрантів, так і людей, які тікали від війни (довідково: за загальними підрахунками під час війни з України виїхало понад 7 млн осіб). До речі, якщо ви перебуваєте в пошуках роботи в агросекторі, ознайомтеся з відкритими вакансіями агрохолдингу “Мрія”
  • Створення додаткових ланцюгів доданої вартості в Україні шляхом переробки сировини в готові продукти та субпродукти — збільшення податків та експортної виручки, а також зменшення навантаження на логістику, що в умовах блокування морських перевезень є надзвичайно актуальним.
  • Розвиток високорентабельного агровиробництва — теплиці та сади (збільшення вегетаційного періоду, отримання декількох врожаїв на рік та розвиток нішевих культур). Для прикладу: середній фермер в Голландії отримує прибуток в 7 разів більший, ніж український фермер, який в питомій вазі займається виключно вирощуванням основних с/г культур.
  • Розвиток сільської місцевості та приватного фермерства.
  • Розвиток суміжних галузей — машинобудування, харчова промисловість, логістика, зберігання, торгівля, консалтинг.
  • Впровадження  та розвиток інновацій — покращення якості ґрунтів завдяки використанню поливних систем, точного землеробства, застосування більш ощадливих технологій з обробки землі, сівозміна, використання добрив та засобів захисту рослин тощо.
  • Допуск до фінансового ресурсу більшої кількості агровиробників, у тому числі дрібних фермерів, яким зазвичай важче отримати кредит в банку.
  • Перспектива розвитку банківського кредитування нових напрямів діяльності агровиробників — сади та теплиці, а також нового клієнтського сегменту — дрібних приватних фермерів, які вже матимуть стартовий капітал та історію ведення бізнесу (довідково: банки сьогодні здебільшого працюють з тими аграріями, які займаються вирощуванням основних с/г культур на площах від 100 га).

Запроваджуючи гранти, Уряд України зосереджує увагу на процедурах аналізу та погодження грантоотримувача, а також моніторингу цільового використання коштів. При цьому, значна увага приділяється репутації засновника/-ів (кредитна історія, судові та виконавчі провадження, заборгованість перед бюджетом, зв’язки з публічними особами та представниками країни-агресора, професійний досвід, наявність власних активів тощо). 

Моніторинг стану реалізації та функціонування проекту буде здійснюватися відповідними працівниками Ощадбанку та Державної служби зайнятості. Моніторинг цільового використання грантових коштів та аналіз контрагентів-отримувачів буде здійснюватися уповноваженими банками. Контроль за поверненням грантів у відповідних сумах та строках до держави у вигляді податків та зборів буде здійснюватися Мінекономіки. У випадку порушення умов реалізації грантів, вони підлягатимуть поверненню до бюджету. У випадку шахрайських дій, грантотримувач повинен буде відшкодувати витрачені ним суми.

Важливо також зазначити, що не всі можуть стати успішними підприємцями. За статистикою, лише 10% бізнесів стають успішними, а в умовах війни та падіння економіки цей відсоток може бути ще меншим. Тому, державі потрібно додатково створювати комплексні рішення для бізнесу “під ключ”. Для цього необхідно:

  • залучати зовнішніх незалежних фахових спеціалістів з аналізу внутрішнього та зовнішнього бізнес-середовища;
  • створювати спеціалізовані кооперативи, які запропонують місцевому населенню якісні саджанці, агротехнологію по вирощуванню, умови для зберігання та гарантованої реалізації с/г продукції, її переробки та експорту;
  • залучати постачальників теплиць, розсади, поливних технологій тощо;
  • створювати консультаційні центри з навчання фінансової грамотності, розвитку бізнесу, допомоги з реалізації готової продукції на локальних та зовнішніх ринках.

Таким чином, буде мінімізовано ризик ведення бізнесу для підприємця, звузивши його лише до бажання працювати на себе, наявності землі у власності або в довгостроковій оренді, готовності інвестувати частину власних коштів.

Враховуючи складність фізичного переміщення населення територією країни у воєнний час, існує гостра необхідність в автоматизації процесу та економії часу щодо отримання гранту. Сьогодні значна увага приділяється процесу цифровізації. Це безпосередньо стосується подачі документів, підписання документів електронним підписом, відкриття рахунків в банку, процедур отримання та використання грошових коштів. Подача заявки за будь-яким з видів грантів відбувається на порталі Дія. З процесом подачі можна детально ознайомитися за посиланням

Резюме

Агровиробництво — це не торгівля і не класичне виробництво. Його не можна призупинити чи законсервувати. АПК має швидкий цикл обігу грошей, зрозумілу циклічність та високий потенціал щодо розвитку і відновлення. Так, до війни частка агросектору сягала 10% ВВП України, а в повоєнний період, за прогнозами експертів, вона повинна збільшитися до 30%. Це дасть імпульс для швидкого росту економіки та повоєнної відбудови держави.

Заметили ошибку? Выделите ее и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить нам.

AgriGeek

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам:

bn

Вверх