Аеропоніка: успішний бізнес без ґрунту

29 ноября 2021 в 11:00

5784

Аеропоніка: успішний бізнес без ґрунту

Чи можливо заробляти на вирощуванні зелені без ніяких грядок? Сьогодні це реальність! Даний метод називається аеропоніка — насіння росте у мінеральній ваті та отримує поживні речовини з води й повітря. Аеропоніка дозволяє без використання пестицидів отримувати високі врожаї овочів.


Усі бажають отримати максимальний прибуток з кожного гектара. У цьому випадку на допомогу аграріям приходить нестандартний спосіб вирощування сільськогосподарських культур, як аеропоніка. У чому її особливість, скільки врожаїв на рік можуть давати за такого агровиробництва, наприклад, овочі й навіть картопля. Давайте розберемося.  

Що таке аеропоніка? Які її особливості? 

Сьогодні є два екологічних методи вирощування рослин, які допомагають отримувати екологічно чисту продукцію — аеропоніка та гідропоніка. 

Аеропоніка — це процес вирощування рослин у повітряному середовищі без використання ґрунту і субстратів, при якому поживні речовини доставляються до коріння у вигляді аерозолю. Даний метод є найпрогресивнішим і найбезпечнішим у світі. 

Гідропоніка — це метод вирощування, при якому рослина вкорінюється в тонкому шарі органічного субстрату (торф, мох і т.п.), укладеного на сітчасту основу, опущену в піддон з живильним розчином.

Крім високоінноваційної виробничої системи, аеропонне вирощування дає змогу використовувати непридатні або несприятливі для сільськогосподарського виробництва райони, займатися обробкою в районах, де складні кліматичні умови, і подолати проблему зменшення родючості ґрунтів. За аеропонної технології йде велика економія води, добрив, мінімізуються ризики втрати врожаю. Вона дає змогу займатися вирощуванням продукції цілий рік. Аеропонне вирощування знижує потребу в пестицидах та обробці паразитів, захищає навколишнє середовище та виробляє ідеальні натуральні продукти. В Україні є кілька компаній, які розвивають даний напрям. Одна з яких — це Green Garden Group. Це молода виробнича компанія, яка перша в Україні побудувала інноваційний тепличний комплекс та почала вирощувати зелень та пряні трави методом аеропоніки. 

Переваги та інноваційність аеропоніки:

  • висока продуктивність посадкової площі;
  • екологічність виробленої зелені та пряних трав;
  • максимально точний контроль усіх процесів зростання;
  • енергозберігаюча та водозберігаюча технологія вирощування;
  • невисока матеріаломісткість методу, немає потреби у ґрунті чи субстраті;
  • значне скорочення термінів вегетації зелені та трав;
  • зручність та простота в обслуговуванні шляхом повної автоматизації.

З чого складається аеропонічна теплица? Які відмінності між рослинами, що вирощені у звичайному ґрунті? 

Теплиця — це ділянка маленького саду, на яку не впливають капризи погоди й фактори навколишнього середовища. Тут можна створювати мікроклімат, необхідний для рослин. Вона дозволяє вирощувати овочі навіть в зимовий період. Крім того, вона дає можливість облаштувати оранжерею і зимовий сад, де можна буде цілий рік милуватися зеленню. Береться звичайна теплиця. Аеропонічні труби приблизно діаметром 250 для зовнішньої каналізації. Проводиться зрошення. Автоматизація всіх процесів.

Сьогодні кожен все необхідно може придбати в магазині й зробити теплицю вдома. 

Будь-яка теплиця потребує обслуговування. Повинна бути зона фасування, приміщення для опалення, для підготовки води. Комплекс компанії Green Garden Group складає 450 квадратів. 3 теплиці. Весь комплекс 2 тисячі квадратів. Вирощують приблизно 32-33 тисячі одиниць зелені в місяць. А саме — зелений та червоний базилік, руколу, звичайний салат, ожину (2 сорти протестили й обрали) та ще багато чого. Працюють цілий рік.

Рослини, вирощені на аеропоніці, відрізняються від тих, що зійшли на відкритому ґрунті. Насіння набагато якісніше. І запах, і смак ніби більш насичені й рафіновані. А вже зі звичайними тепличними овочами та фруктами взагалі не порівняти. Харчування рослин в аеропоніці, гідропоніці дуже дозоване, а у звичайному ґрунті — ні.

Найкраще починати вирощувати найпопулярніші види зелені, такі як рукола, базилік, “Ромен”, “Лолло Росса”, “Лолло Біонда”, “Фризе”. Чим більший асортимент, тим більші прибутки. Можна робити набори зелені, міксувати. 

Які мінімальні інвестиції та маржинальність аеропонічного бізнесу? 

Перш ніж розпочинати займатися цим бізнесом варто зрозуміти свою кінцеву мету. Продумати навіщо це вам і що саме хочете вирощувати. Врахувати логістику. Найкраще доставляти зелень не більше ніж на 70 км. Конкурентність на ринку. Обов’язково проаналізувати ринки збуту для вашого регіону. 

Сьогодні компанія Green Garden Group пропонує власну франшизу, яка працює за принципом повністю “під ключ”. Вони повністю беруть на себе будівництво та запуск тепличного комплексу, постачання та встановлення обладнання, підбір та постачання витратних матеріалів, технічний та агрономічний супровід проєкту, підбір та навчання персоналу, а також реалізацію продукції, що вирощується. Мінімально повинно бути 2 тисячі кв.м. Минулого року цінова політика на дану послугу становила $700 тисяч. 

Наступного року ви вже не будете витрачатися ні на котли, ні на лампи. Фінансово буде набагато легше. Звичайні щомісячні витрати влітку  (заробітна плата, вода, розчин, насіння) на теплицю 500 кв. м становлять 35 тис грн, а у зимовий період – 80 тис грн.

Окупність аеропонічних теплиць — 3 роки. Маржинальність цього бізнесу зараз дуже висока. Рентабельність проєкту сягає близько двох років. Для мінімального старту потрібно інвестувати $700 000 на 2000 кв. м комплексу з трьома теплицями як у Green Garden Group. Виходить, що в рік він приносить $350 000. 

Щодо ожини — мінімальна площа повинна бути 3 тисячі кв.м. Якщо менше як 500 кв.м, то немає сенсу співпрацювати, лише для власних потреб. 

Також можете співпрацювати з великими мережами, але обов’язково потрібно враховувати всі нюанси, а саме:

  • дуже високі вимоги до продукції;  
  • доведеться працювати з НДС;  
  • зробити свою торговельну марку; 
  • власний бухгалтер, менеджер (фінансові витрати, які треба врахувати);
  • вимоги до упаковки товару (які працюватимуть 2-3 години, а потім на макулатуру);  
  • у них є такий пункт як відтермінування платежу від 20 до 45 днів;  
  • є таке поняття як повернення продукції, яку не вдалося реалізувати або термін придатності закінчився, вони повертають виробнику; 
  • транспортна логістика (взимку складно відвантажити товар або водій може простояти половину дня в черзі); 

Наприклад, у Києві з цим великі проблеми. Великі черги й затори на дорогах. Важливо дорости об’ємами до великих мереж, щоб мати достатньо продукції для їхніх запитів. 

Також можете реалізовувати власну продукцію в ресторани. Але є своє підводне каміння:

  • вимагають свіжу зелень і три-чотири постачання в один день (великі витрати на логістику);  
  • хочуть оптову ціну, при цьому замовляють небагато і ще й не сплачують за доставку; 
  • середній чек замовлення низький — 400-500 грн;  

На таких умовах зовсім не вигідно співпрацювати. 

Можна реалізовувати продукцію через Інтернет-магазини. Економія на логістиці, на упаковці. Влітку, щоб уникнути втрат через зниження цін на овочі, компанія працює “на себе”. Засаджують більше базиліка, щоб його заморозити в вакуумних упаковках, а продати, починаючи з осені — у високий сезон. Є звичайно проблеми влітку. З’являється продукція, яка вирощена на землі. Проте якщо правильно маневрувати, вибудувати логічний алгоритм, то це допоможе збалансувати виручку у низький сезон.

Переваги систем автоматизації.  

Сьогодні автоматизація теплиць вважається першою необхідністю, для того, щоб забезпечити себе багатим і якісним урожаєм. Застосування автоматизованих систем підтримки оптимального мікроклімату в теплицях дозволяє спростити процес догляду за рослинами. Аграрій може знаходити у будь-якій точці світу і контролювати дистанційно всі процеси, що відбуваються в аеропонічних теплицях. Пристрої постійно забезпечують потрібною дозою добрив і кількістю поливу на день. Система кожну годину робить аналіз води (рівень pH) і агрохімічний аналіз. Двічі на добу коригує ці процеси. Для аеропоніки та гідропоніки — це першочергово. Є графіки поливів, температур. Все можна прослідкувати й порівнювати показники за минулі роки. Звичайно ж свіже повітря просто необхідний для будь-якого живого організму, що росте, тому в теплиці необхідно проводити регулярне провітрювання. Система також здійснює автоматичну вентиляцію.   

Отож, як бачимо, аеропонічний бізнес як і будь-який інший має свої плюси й мінуси, проте переваг все ж таки набагато більше. Аеропоніка є перспективним напрямком для українського аграрія. Вона може розвиватися без родючих земель, більш ефективно використовувати площі при мінімальних витратах людських ресурсів і ручної праці, оскільки є системи автоматизації. І не менш важливий аспект для будь-якого аграрія сьогодні — економія на пестицидах та відсутність необхідності в протруюванні насіння. І основна перевага — це цілорічне виробництво свіжої зелені. Якщо хочете бути в курсі всіх топових інсайтів аграрного сектору — вступайте до Агро Інноваційного Клубу! У нас тільки практична й корисна інформація!

Матеріал реалізовано за підтримки Програми USAID по аграрному і сільському розвитку — AGRO, яка виконується компанією Chemonics (Кемонікс) International.

Заметили ошибку? Выделите ее и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить нам.

AgriGeek

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам:

bn

Вверх