Блоги

8 млрд гривень — стільки українці щороку платять за перевитрати в свинарстві

7 марта 2019 в 13:10

3189

Джерело фото: bigdutchman.com

Джерело фото: bigdutchman.com

Ціни на продукти харчування в Україні вищі за ціни в Польщі подекуди, навіть, в 2 рази і більше. Центр підвищення ефективності в тваринництві провів власні дослідження причин високих цін в Україні. Вони різні: для курятини вони одні – монополія у виробництві м’яса птиці, для свинини інші – собівартість свинини одна з найвищих в Європі.


 

Конкурентність бізнесу забезпечує тільки низька собівартість. Українські виробники курятини одні із найефективніших у світі. Собівартість 1 кг живої птиці в Україні на рівні з Бразилією — 0,65 євро без ПДВ.

В тих само умовах, в українського свинарства собівартість — одна із найвищих у світі.

“Вітчизняні свинарі працюють в нуль, а то й в мінус» — з таким заголовком інформація опублікована на сайті Асоціації “Свинарі України”. Далі по тексту «кожен виробник рахує собівартість виробництва… згідно з даними Асоціації «Свинарі України» її середній показник по країні становить 37-41 грн”.

Собівартість 37-41 гривня – це частина правди. Друга частина – це собівартість, яка мала б бути – 25 грн.

Продаючи партію свиней на м’ясокомбінат, свинарі, як правило, не знають її собівартість. В лютому, після закінчення року, коли будуть пораховані всі витрати і всі доходи може виявитися, що вирощування свиней в минулому році було збитковим.

В 2018 році середня ціна 46 грн на живих свиней врятувала свинарів від збитків.

Інша справа 2019 рік, ціни знизилися до 40 грн за 1 кг живої маси. Імпорт свинини в Україну виріс в 5 разів за рік.

Українське свинарство, за даними Держстату – це більше 600 тис т свинини в забійній вазі в рік, що приблизно складає 780 тис т в живій вазі. Ми склали перевитрати в рік всіх виробників свинини, вийшло перевитрат на корми і ветпрепарати 8 млрд грн.

Приховувати такі перевитрати щороку — те ж саме, як не помічати гостре захворювання. Хворобу потрібно лікувати, інакше може зникнути ціла галузь.

За високу собівартість свинини платять кінцеві покупці свинини.

Наприклад, в Польщі мінімальна заробітна плата в 4 рази вища за українську, а в супермаркеті свинину можна купити за ціною від 60 грн за 1 кг. Дотацій в свинарстві в Польщі і інших країнах ЄС – немає.

Підняття цін на живих свиней, замість зниження собівартості їх вирощування – шлях в нікуди.

Свинина

Що буде із свинарством у 2019 році?

Є два варіанти.

Перший. Ціни на живих свиней виростуть. Наслідки — свинина на прилавках подорожчає, її споживання встановить новий антирекорд в 2019 році. Вже за 4 роки споживання свинини зменшилося в Україні на 1/3, тобто, на 300 тис т у забійній вазі.

Другий. Свинарі в 2019 році почнуть контролювати собівартість вирощування свиней не по закінченню року, а протягом року. Впроваджувати заходи по зниженню собівартості. Наслідки — свинина залишиться на рівні цін, як є, а то і подешевшає. Виробники свинини почнуть заробляти не за рахунок високих цін в магазинах, а за рахунок низької собівартості, як заробляють їх колеги з країн ЄС, США, Канади, Бразилії.

Є ще варіант третій — масове скорочення поголів’я свиней і заміна свинини української польською, бразильською, датською та / або на українську курятину.

Що необхідно зробити, щоб вирощування свиней принесло прибутки в 2019 році?

Крок перший — аудит виробництва і пошук причин високої собівартості.

Крок другий — автоматизація обліку і контроль собівартості в спеціалізованій програмі в реальному часі в процесі вирощування свиней.

Крок третій — якщо виявлені перевитрати кормів, ліків, порушення технології, зловживання — потрібно їх усувати.

Для порівняння офіційні дані Євростату з ринковими цінами на напівтуші свиней з 01.01.2016 по 06.02.2019 в країнах найбільших експортерах свинини в світі. Поточні ціни від 0,94€ до 1,35€ без ПДВ за 1 кг на напівтуші. Тобто, в цінах вже є прибуток і фермера, і бійні.

 

Редакція Aggeek.net не несе відповідальності за зміст блогів. Ми можемо не розділяти точку зору, викладену автором.

Заметили ошибку? Выделите ее и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить нам.


AgriGeek

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам:

bn

Вверх