Як змінюється ринок агродронів?

Агродрони швидко змінюють сучасне сільське господарство, пропонуючи нові можливості для точного землеробства та моніторингу посівів. Розглянемо найсвіжіші тенденції розвитку агродронів у світі та в Україні, і як вони впливають на сільське господарство.


Дрони-обприскувачі — це інноваційні безпілотні літальні апарати, створені для облегшення ведення агробізнесу та зниження ризиків агровиробників за рахунок внесення пестицидів і мінеральних добрив на полях з сільськогосподарськими культурами. 

Агродрони у світі

Агродрони з різноманітними сенсорами та інструменти цифрової обробки даних постійно еволюціонують, щоб забезпечити агровиробників максимально вчасними та інформативними даними про стан розвитку рослин на полях і господарства в цілому.

Рис. 1. Дрон-обприскувач DJI Agras T50

Рис. 2. Агродрон DJI Mavic 3 Multispectral

Враховуючи різкі глобальні кліматичні зміни та негативні наслідки впливу зовнішнього середовища на вирощування сільськогосподарських культур, агробізнес шаленими темпами збільшує попит на інноваційні рішення, для підвищення продуктивності та ефективності, і в перших рядах подібних рішень є Дрони.

Якщо ще 10 років тому «дрона в полях» можна було побачити хіба що на демо-полігонах чи дослідних станціях, то вже зараз дрона-скаута можна знайти практично у будь якому середньому і крупному господарстві, а що стосується дронів-обприскувачів - вони теж не пасуть задніх і стрімко вриваються в агробізнес навіть найбільш скептичних та консервативних господарів.

Традиційно обприскування пестицидами з повітря здійснювалося за допомогою звичайних літаків або гелікоптерів з пілотом на борту. Однак це змінюється. Малі дистанційно пілотовані літальні апарати використовуються для застосування пестицидів у всьому світі, особливо в Східній Азії (переважно в Китаї, Японії та Південній Кореї).

Компанія AGRONIX являється одним з візіонерів інтеграції дронів в агросектор.

Використання дронів для внесення пестицидів є чудовим рішенням у випадку:

  • Рельєф або умови ґрунту не дозволяють використовувати традиційні обприскувачі;
  • Коли літаки та вертольоти недоступні або занадто дорогі для використання;
  • Дрони ефективніше обприскують невеликі поля неправильної форми;
  • Відсутня можливість закупити досить дорогу класичну техніку для обприскування.

Щодо основних виробників цивільних дронів, то Китай продовжує домінувати серед цивільних безпілотників, також у п’ятірку виробників увійшли США та Франція.

TOP 5 виробників цивільних дронів (станом на кінець 2023 року)

  1. Як і в попередні роки, перше місце в цьому сегменті зі значним відривом в рейтингу (79%) займає компанія DJI. Незважаючи на певні політичні суперечки проти компанії DJI, вона залишається брендом №1 у світі безпілотних технологій.
  2. Компанія Skydio, яка посіла друге місце, припинила виробництво дронів «для розваг», щоб більше зосередитися на комерційних дронах.
  3. Замикає першу трійку XAG, яка зазнала значного зростання на закордонних ринках, особливо в Латинській Америці та Південно-Східній Азії. 
  4. Подібно до Skydio, компанія Parrot, що посіла четверте місце, також припинила свою програму споживчих дронів.
  5.  А JOUAV, що посів п’яте місце, відкрив нову фабрику дронів вартістю 50 мільйонів доларів у Китаї

Компанія AGRONIX реалізовує продукцію DJI, світового лідера на ринку дронів.

Незважаючи на те, що використання дронів-обприскувачів у Китаї почалося лише у 2015 році, станом на 2024 рік об’єм їх застосування у всіх інших країнах дорівнює лише невеликому відсотку поточного використання дронів-обприскувачів у Китаї. 

Як повідомлялося в People's Daily Online (2022), згідно з даними Національного агротехнічного центру розширення та обслуговування (NATESC), у 2016 році в Китаї було близько 4000 дронів для захисту рослин. У 2021 році для внесення пестицидів використовувалося понад 120 000 дронів. і було понад 200 000 операторів дронів.

У Японії зареєстровано понад 390 пестицидів для обприскування дронами, тоді як у Південній Кореї є близько 203 продуктів. Індія схвалила понад 470 пестицидів для обприскування дронами (Pukclai, 2023). У США, на жаль, етикетки основних хімічних продуктів не надають чіткої інформації щодо обприскування дроном.

Прогнози. Згідно останніх даних аналітичного центру «Research and Markets», який з 2002 року займається дослідженнями різних галузей промисловості, в найближчі кілька років обсяг ринку дронів для обприскування сільськогосподарських культур зросте експонентно:

  • $1,78 мільярда у 2023 році, до $2,47 мільярда у 2024 році при середньорічному темпі зростання (CAGR) 38,7%.
  • До 2028 року він зросте до $8,21 мільярда при середньорічному темпі зростання (CAGR) 35,1%.

Тенденції. Що стосується потенційних прогнозів – ситуація зрозуміла. А як щодо тенденцій? Враховуючи, що ринок «точного землеробства» продовжує стрімко розвиватися завдяки постійній потребі в інтенсифікації сільськогосподарського виробництва та впровадженню технологічних вдосконалень у сільськогосподарську техніку, а також все зростаючу нестачу робочої сили в агро, з кожним роком відсоток використання дронів і БПЛА в сільському господарстві стабільно збільшується.

Очікується, що галузь зростатиме протягом прогнозованого періоду завдяки цим тенденціям. В тому числі, збільшення використання елементів точного землеробства в цілому, підвищує попит також і на дрони.

Зростаюче використання дронів для обприскування сільськогосподарських культур є основним фактором, що стимулює розвиток ринку. Ринок акумуляторів для дронів також активно розвивається завдяки розширенню потенціалу застосування дронів. Враховуючи, що технології дронів вже адаптовані для основних потреб сільського господарства - в результаті відбувається загальне зростання ринку.

Стримуючі фактори. Відсутність грунтовних багаторічних досліджень, недостатнє розуміння фермерів всіх потенційних можливостей, які відкривають дрони, скептицизм до малих норм виливу та консервативні підходи до технологій вирощування сільсько-господарських культур – це лиш частина ключових перешкод для розширення ринку агродронів. Виробникам дронів буває складно ефективно взаємодіяти з потенційними клієнтами, які працюють так, як працювали ще їхні батьки, а ті в свою чергу працювали так, як їхні батьки і т.д. Подібний підхід – це шлях в нікуди. Теоретично, навіть ми, зможемо побачити в недалекому майбутньому, як на одному полі будуть працювати роботизовані агрегати, а на сусідньому і далі продовжуватимуть збирати урожай за допомогою серпа. Звичайно це малоімовірно, бо ринок розставить все по своїх місцях і залишиться лише той, хто буде постійно і цілеспрямовано розвиватися, але всяко буває.

Не дивлячись ні на що, фахівці компанії AGRONIX вже четвертий сезон реалізовують рішеннями на базі дронів, які допомагають аграріям підвищувати ефективність виробничих процесів та врожайність разом зі зниженням ризиків та загальних витрат.

Обмеження. Оскільки використання дронів для внесення пестицидів є відносно новою технологією, кількість достовірних опублікованих дослідницьких даних, що оцінюють їх ефективність та продуктивність (наприклад: дрейф та випаровування каплі, відсоткове співвідношення капель різного розміру і т.п.) з наземними обприскувачами та звичайними літаками, дуже обмежена. Деякі з опублікованих даних щодо продуктивності дронів-обприскувачів можуть бути недостовірними чи суперечливими через широку варіацію конструктивних параметрів дронів, що тестуються. Потрібні додаткові дослідження та опубліковані дані, щоб зробити переконливі заяви про переваги та недоліки дронів-обприскувачів зі звичайними повітряними та наземними обприскувачами.

Агродрони в Україні  

Ринок агродронів України стрімко розвивається вже як мінімум 10 років. Завдяки інноваціям та постійному попиту на елементи «точного землеробства», агодрони стрімко влетіли в реалії агровиробничих процесів та у свідомість аграріїв.

На сьогоднішній день, точної кількості дронів-обприскувачів, на території України, ніхто не знає, але більшість фахівців, схиляються до значення ≈1000 штук.

Ринок дронів, в реаліях українського агро, можна представити наступним чином:

  • 70% представники компанії DJI;
  • 20% моделі від XAG;
  • 10% решта виробників.

Компанія AGRONIX працює з продукцією «DJI», лідером на ринку агродронів.

Початковий розвиток і адаптація: Використання дронів в агросекторі України почалося з основних функцій, таких як аерофотозйомка та моніторинг стану посівів. Ці технології дозволяли агровиробникам отримувати точні дані про стан своїх полів, виявляти хвороби, шкідників та проблеми з розвитком рослин.Перші агродрони на українських полях почали з’являтися з 2014 року. Дрони обприскувачі почали захищати культурні рослини з 2019 року. Станом на сьогодні, кількість дронів в агро збільшилася на порядки і продовжує рухатися в тому ж напрямку.

Для прикладу, на наступному графіку, відображено динаміку збільшення кількості дронів-обприскувачів, з 2018 року до сьогоднішнього дня.

                              Рис. 6. Динаміка збільшення кількості дронів-обприскувачів

Інтеграція з точним землеробством: Останніми роками дрони-обприскувачі все більше використовуються як елемент точного землеробства, який передбачає авіа-внесення пестицидів і добрив. Це значно підвищує ефективність використання ресурсів та зменшує витрати на агрохімікати, знижуючи негативний вплив на навколишнє середовище.

                               Рис. 7. Диференційне внесення дронами-обприскувачами

Технологічні переваги: Дрони-обприскувачі дозволяють зменшити викиди CO2, знижують споживання води та підвищують ефективність використання пестицидів. Використання дронів дозволяє зменшити витрати на агрохімікати, покращуючи при цьому якість обробки посівів, що сприяє підвищенню врожайності та якості продукції з одночасним зниженням виробничих витрат​.

Якщо хтось вважає, що дрони-обприскувачі — це рішення лише для крупних агрохолдингів, у даній статті обгрунтовано доцільність покупки дрона-обприскувача маючи земельний банк від 1000 га.

Перспективи розвитку: Зростаючий попит на агродрони в Україні обумовлений необхідністю підвищення ефективності виробництва та зниження витрат. Розвиток ринку агродронів продовжує набирати оберти, і Україна має всі шанси стати одним з лідерів у цій галузі завдяки своїм інноваціям та досвіду.

Як бачимо на наступних діаграмах, продуктивність дронів-обприскувачів з кожним роком невпинно зростає.

 Рис. 6. Динаміка продуктивності дронів-обприскувачів, га/виліт

Рис. 7. Динаміка продуктивності дронів-обприскувачів, га/годину

Рис.8. Динаміка продуктивності дронів-обприскувачів, га/зміну 

З огляду на наявну динаміку продуктивності дронів-обприскувачів можемо звернути увагу на постійне підвищення продуктивності у кожної наступної моделіDJI серії AGRAS. Звичайно, що в певний момент може відбутися зниження темпів розвитку, але поки що і в найближчу перспективну ріст ринку дронів не викликає сумнівів.

Враховуючи, що площа основних сільськогосподарських культур в Україні становить приблизно 27 мільйонів гектарів, з яких реально потребують внесення дронами 4 основні культури, можемо порахувати потенціал збільшення кількості дронів враховуючи різні варіанти сезонної продуктивності.

1) Середня продуктивність 1 дрона-обприскувача — 10 000 га за сезон 

У такому варіанти бачимо, що наявної кількість дронів-оприскувачів, на ринку України, вже достатньо. Ринок насичений. Більше дронів-обрискувачів не потрібно. Єдине, що залишилося — організувати процеси таким чином, щоб середня продуктивність була на рівні 10 000 га за сезон.

У дійсності — це дуже амбітний план, враховуючи те, що у даному варіанті продуктивності (10 000 га за сезон) ROI інвестицій, в комплект обладнання дрона-обприскувача, може сягати 600% за виробничий сезон. З різними варіантами оптимізації затрат та додаткового потенційного доходу, необхідних для досягнення вказаного значення ROI, можете ознайомитися за наступним посиланням: AGRONIX blog.

2) Середня продуктивність 1 дрона-обприскувача — 5 000 га за сезон

У такому варіанти бачимо, що для потреб ринку України необхідно в 2 рази більше дронів-обприскувачів, ніж є фактично на 2024 рік. Організувати процеси таким чином, щоб середня продуктивність була на рівні 5 000 га за сезон — реально можливо уже на даному етапі розвитку технологій.

В дійсності, реалізувати внесення 5 000 га за сезон — більш ніж реально. У такому варіанті продуктивності за сезон, ROI інвестицій в комплект обладнання дрона-обприскувача, може сягати 300% за виробничий сезон, але імовірність реалізації даного варіанту значно вища.

Якщо ж взяти актуальні реалії продуктивності дронів-обприскувачів за останні роки, то показник 3 000 га за сезон — є найбільш реальним, з відповідним ROI 150...200% за сезон, але потреба у кількості додаткових дронів-обприскувачів сягатиме 2000 штук.

Відповідно, у такому варіанті продуктивності, наповнення ринку України дронами-обприскувачами складає лише близько 30%. Тобто, ще запас для інвестування впродовж наступних декількох років.


Враховуючи, що “Святе місце пустим не буває” — компанія AGRONIX активно та професійно забезпечує Українських агровиробників продукцією «DJI», лідера на ринку агродронів.

Заметили ошибку? Выделите ее и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить нам.


AgriGeek

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам:

bn

Вверх