Як вирощувати спіруліну

22 января 2019 в 15:46


Спіруліна або Spirulina platensis — вид ціанобактерії чи синьо-зелених водоростей, яка виглядає як 5-см ниткоподібна спіральна пружина. Наразі це доволі популярна харчова добавка, яку цінують за корисність та поживність.


Ринок спіруліни виріс до $100 млн у 2016, а за прогнозами у 2021 досягне $110 млн.

Спіруліна багата на амінокислоти, поліненасичені жирні кислоти і лінолеву кислоту, а також на вітаміни A, B, C, D, залізо, магній, селен, калій та інші мінерали.

Згідно з дослідженнями National Institutes of Health (NIH) мікроводорості допомагають при порушеннях метаболізму, проблемах з серцево-судинною системою, діабеті, а також використовується під час дієт або при високому холестерині.

В журналі Hypertension науковці з Італії опублікували дослідження про вплив спіруліни на гіпертонію. Вчені встановили, що водорості містять пептид SP6, який знижує тиск.

Хоча спіруліна стала популярною відносно недавно, її корисні властивості були відомі ще ацтекам та африканцям.

Що потрібно для вирощування спіруліни?

Як вважає Франческого Портілло, власник ферми-виробника Spirulina Viva, спіруліна доволі складна для вирощування — вона не витримує надлишку тепла, холоду, сонячного світла та потребує точного дотримання балансу pH.

Для вирощування спіруліни знадобиться:

Резервуар повинен бути прозорим, оскільки спіруліні потрібне світло, а також мати нагрівач. Оптимальна температура для вирощування водоростей — 33,3 °C.

У випадку промислового вирощування в резервуарах необхідно встановити водяні колеса, які забезпечують рух води для окиснення.

Середня врожайність в Spirulina Viva, де стоять подібні колеса — 2 кг з резервуара восени, а влітку — у 2 рази більше.

У невеликому акваріумі можна встановити подвійний клапан, який одночасно буде регулювати подачу їжі та кисню.

Всередині теплиць Spirulina Viva. Джерело: modernfarmer.com

Як створити живильне середовище?

Щоб створити живильне середовище для спіруліни в воду обов’язково додають такі поживні елементи:

Вода потрібна нехлорована, а поживні речовини розводять в пропорції 16 гр/л. Для перевірки зрілості водоростей рекомендують використовувати спеціальні pH стрічки.

Зазвичай водорості збирають зранку, оскільки концентрація фікоціаніну,  фітонутріенту, який робить спіруліну такою корисною, тоді найбільша.

Врожай спіруліни збирають або шовковою тканиною, або мілкою сіткою, або інтегрованою трубкою для збору врожаю. На один кінець трубки кріпиться тканина для збору водоростей, а встановлений на трубці клапан починає перекачувати воду.  Спіруліна осідає на тканині, а відфільтрована вода повертається назад в резервуар.

Spirulina Viva — успішний мексиканський досвід

Франческо Портілло разом з дружиною Кеті Колстедт створили Spirulina Viva у 2010 році після знайомства з підприємцем із Франції, який вирощував спіруліну. Вони оселилися неподалік міста Сан-Міґель-де-Альєнде побудували дім та дві теплиці, де встановили два 42-метрові резервуари.

Свій бізнес пара почала з півлітра Arthrospira maxima, які вирощували ацтеки в озері Тескоко. Через рік подружжя вже виробляли 1 тис. л за місяць.

Підприємство продає свіжозаморожені водорості, а не висушені, хоча термін зберігання в останніх більше. Зібравши спіруліну її одразу відправляють до морозильника, де вона зберігається живою. Після розморожування її можна помістити до живильного середовища — там вона відразу почне рости.

Spirulina Viva продають свою продукцію локально до ресторанів і фреш-барів Мексики та проводять воркшопи по вирощуванню спіруліни вдома.  

Колстедт вважає, що краще їсти спіруліну свіжою, бо тоді запах не такий інтенсивний. А ще каже, що споживачів часто відлякує характерний смак та колір водорості й радить крім смузі додавати її до соусів, рагу та випічки.

Про американський досвід вирощування водоростей можна прочитати тут.

 


Еда Стартапы Органические продукты

Читайте также