Як позбутися “болючих” місць в управлінні фінансами в агро?

22 ноября 2021 в 11:00


Які інструменти використовувати для кращого управління фінансами? Як контролювати фінанси в агробізнесу? Яка динаміка чистого прибутку? Які “болючі” місця у фінансах агрокомпаній? Розберемо специфіку фінансів у аграрному секторі.


Дотепер значна частина підприємців, аграріїв відстежує фінансові потоки у програмах широкого призначення, наприклад, електронних таблицях і навіть текстових документах. На жаль,  вони не призначені для ведення обліку фінансів, а застарілі методи можуть взагалі ввести в оману і призвести до серйозних помилок. Чому бізнесмени не вміють правильно рахувати власні фінанси? 

Головні “болі” агрофінансів

По-перше, аграрна специфіка — це довгий виробничий цикл. Спочатку видатки, а надходження набагато пізніше. Системна невизначеність із врожайністю. Періодична невизначеність майбутніх цін. 

По-друге, в аграрія крім відстежування фінансових показників є багато інших важливих завдань: розробка стратегії, збільшення прибутку, нескінченний пошук хороших співробітників і т.д. 

По-третє, навіщо взагалі займатися фінансовим обліком? Та хоча б, щоб не потрапляти до касових розривів – ситуація, коли для виплати зарплат чи розрахунків із постачальниками на рахунках немає грошей.

У кожного підприємця після закінчення або під час аграрного сезону виникають болісні питання: 

По рахунках шалений рух: приходить багато, щось витрачається, а скільки там особистих грошей та де вони поділись — невідомо. Після врожаю на куражі купуєте все, що заманеться, а потім не знаєте де взяти гроші.

Вкладаєте у різні витрати, продаєте продукцію, але всього стільки, що невідомо як це рахувати та чи виходите “в плюс”? 

Не вистачає грошей на заробітну плату, працівникам та податки, погашення кредитів за техніку, сплату дивідендів.  

Без цифр не розумієте: виробляти саме таку агропродукцію та скільки? Чи буде дешевше просто не збирати врожай? Взяти кредит? Орендувати обладнання чи купити? Купити техніку нову чи вживану? 

Не вмієте стратегічно планувати. Не розумієте скільки зараз коштує ваш бізнес. 

Банки та інвестори не хочуть мати з вами справи. 

Фінансові інструменти.  

Гроші – кров усіх бізнес-процесів, а життєво важливі органи – це фінансові інструменти, які обслуговують циркуляцію фінансових потоків. То ж виникає два головних питання — хто повинен займатися питаннями фінансів і що саме треба робити? Відповіді лежать на поверхні. 

Отже, що ж треба робити, аби грошей постійно вистачало в бізнесі? 

Перший інструмент, що допоможе отримувати відповідь на питання “Де мої гроші?”: 

Cash Flow (звіт про рух грошових коштів). Він демонструє за якими статтями здійснювалися НАДХОДЖЕННЯ та ВИДАТКИ грошей за ЗВІТНИЙ ПЕРІОД.  

Настільки ефективно компанія вела операційну діяльність, інвестувала та які відносини з кредиторами. 

Чистий рух грошей. Cash Flow компанії потрібно розділяти на три види фінансової звітності: 

1. Операційна діяльність

2. Інвестиційна діяльність

3. Фінансова діяльність (процес залучення інвестиції в бізнес або повернення фінансування): 

Залишок грошей: 

Другий інструмент: баланс (звіт про майновий стан). 

Станом на звітну дату показує: 

Завдяки цим показникам можна проаналізувати яка частина активів належить власникам і зовнішнім кредиторам. Тобто, побачити настільки компанія впевнено “стоїть на ногах”. Чим більша частка акцій в активах компанії належить власникам, тим стійкіша компанія на ринку. 

Контроль фінансів 

Баланс підприємства — це показник його фінансового становища на конкретний період час. Баланс викликає найбільший інтерес у будь-якому бізнесі, оскільки саме він показує залежність підприємства від зовнішніх та позикових джерел фінансування, стан відносин із постачальниками та покупцями, напрями інвестиційної діяльності та джерела її фінансування. Дані балансу свідчать, що має компанія, скільки вона має постачальників і кредиторів, що є чистий чи власний капітал. То ж з чого він складається? Всього активів;

Необоротні активи (залишкова вартість):

Оборотні активи: 

Всього пасивів; Короткострокові зобов’язання: 

Важливо! Прострочена кредиторка. Якщо в звіті балансу компанії помітно, що стан ліквідності (спроможність сплатити борги) дуже низький, то майбутніх перспектив для розвитку, на жаль, немає.  

Довгострокові зобов’язання:

Капітал власника: 

Чому важливо та за яким принципом розділяти зобов’язання на довгострокові та короткострокові? 

Важливий нюанс у фінансових розрахунках! Коли рахуємо поточну ліквідність або її коефіцієнт, то аналізуємо скільки всього разом становлять оборотні активи й порівнюємо з показниками короткострокових зобов'язань. Чому так? Тому що найближчим часом ми повинні погасити короткострокові зобов’язання. Як правило, погашається грошима. А наші оборотні активи і є джерелом цих фінансів.  

Як бачимо, співвідношення правильних цифр оборотних активів і короткострокових зобов’язань допомагає зрозуміти ризики короткострокового банкрутства або труднощів з грошима чи касових розривів. Ось чому дуже важливо під час складання балансу правильно розподіляти короткострокові й довгострокові зобов’язання. З активами так легше. Завжди правильно рахуйте баланс!   

Завдяки розділу “капітал власника” можемо побачити, яка частка капіталу в підсумках балансу належить саме йому. Якщо після аналізу з’ясували, що компанія належить кредиторам, то можливо треба зменшувати частку зобов'язань в загальній структурі пасивів. Або треба вкласти додаткові кошти в обіг бізнесу. Тобто, вміння правильно розділяти довгострокові та короткострокові зобов’язання, капітал власника — можливість побачити яка частина активів залишиться йому після погашення всіх боргів кредиторам. 

Отже, аналізуючи баланс компанії на кінець декількох найближчих звітних періодів (місяців або кварталів) ви побачите, який об’єм Активів та Зобов'язань, а також розмір Капіталу власника. Якщо Активи більші, ніж Зобов’язання (тобто Капітал > 0), то деяка відповідна частина Активів компанії фінансово — ваша. Якщо менше (тобто Капітал <0), то все, що у компанії є, по суті, належить кредиторам. З даного аналізу можна вже зробити відповідні висновки. Не забуваємо аналізувати фінансовий стан компанії — показники Автономії та Ліквідності. Після того, як повністю виведете всі активи й зобов’язання, тоді дуже просто можна розрахувати капітал власника. Для цього треба з усіх його активів вирахувати нараховані зобов’язання й отримаєте розмір капіталу. Базуючись на фінансових показниках, зможете ухвалювати ефективні бізнес-рішення. Цифри допоможуть спрогнозувати розвиток вашої компанії та визначитися зі стратегією управління фінансами. Ви навчитеся оцінювати бізнес очима незалежного інвестора. Зрозумієте, де шукати гроші, якщо їх не вистачає. 

Вступайте в Агро Інноваційний Клуб, щоб навчитися правильно керувати власним бізнесом раз і назавжди! Якщо для когось рахувати всі моменти аграрної кампанії складно, то сьогодні є можливість скористатися сервісом директорів на аутсорсі — Go4CFO.com. Вони допомагають малим та середнім фермерам заробляти більше. 

Матеріал реалізовано за підтримки Програми USAID по аграрному і сільському розвитку — AGRO, яка виконується компанією Chemonics (Кемонікс) International.

Читайте также