Внесення ЗЗР та добрив дронами — гід аграрія по можливостям, проблемам та постачальникам послуг

9 июня 2021 в 16:30


В Україні набуває популярності технологія внесення ЗЗР дронами. Раніше аграрії тільки придивлялись до можливостей повітряного внесення агрохімії. Сьогодні темпи продажів БПЛА, та зростаюча кількість сервісних компаній, що надають послугу, свідчать про те, що великий відсоток внесення ЗЗР цього року буде саме повітряним методом.


Сьогодні БПЛА — це не лише засіб дистанційного моніторингу, що збирає дані про посіви для інформаційного забезпечення польових операцій наземної техніки. Кількість завдань які виконують повітряні безпілотники росте. Схоже агровиробники нарешті повірили в переваги використання дронів-обприскувачів:

В зміні настроїв аграрної спільноти “винні” як виробники, так і місцеві дистриб’ютори. Перші, покращили технічні можливості агрегатів збільшивши корисне навантаження та точність розпилювання; другі, презентували технологію на агрофорумах та днях поля, щоб переконати що рослина дійсно буде захищена незважаючи на мінімальне використання рідини.

Застосуванню технології повітряного внесення в Україні сприяє кілька факторів. По-перше, наша країна один з найбільших агровиробників у світі, що входить в топ-10 країн за площею орних земель. Це великий ринок для виробників дронів, які зацікавлені в якісному сервісі і обслуговуванні клієнтів, що включає навчання, ремонт, наявність необхідних запчастин, а отже відсутність затримок в роботі дронів і попадання в агростроки.

По-друге, законодавство нашої країни більш лояльне до повітряного внесення ніж в більшості країн ЄС, а світовий досвід свідчить що в регіонах де держава не чинить перепон, технологія неодмінно “вистрілює”. Так, наприклад, один з найбільших ринків дронів для повітряного внесення ЗЗР — це США (в тих штатах де відсутні обмеження щодо їх використання). Традиційно багато дронів працює в Східній Азії, відкриті до технології аграрії в Австралії і Новій Зеландії (через складність рельєфу використання дронів — це єдина можливість збільшити площу сільськогосподарських земель).

Переваги та недоліки використання дронів для внесення ЗЗР

Дрон-обприскувач XAG P20

Переваги і недоліки використання дронів-розпилювачів випливають з принципової відмінності можливостей агрегатів порівняно з наземною технікою. З легкості та маневреності БПЛА, точності їх руху та автономності виходять переваги:

В той же час оскільки технологія відносно нова, вона ще не відпрацьована, звідси наступні мінуси:

Також не безперечні переваги повітряного внесення через технічні особливості експлуатації дронів та наземної техніки, що використовується в агровиробництві:

Що треба вміти аграрію щоб самостійно працювати дронами-обприскувачами?

Дрон-обприскувач DJI AGRAS T20

Оскільки технологія повітряного обприскування ще нова, багато агровиробників покладаються на сервісні компанії які виконують повітряне внесення на умовах аутсорсингу. Багато хто з виробників хоче спочатку протестувати технологію на власному полі, перш ніж наважитись на придбання власного дрона. Великою мірою рішення залежить від площі, що є в обробці у аграрія. Так розробники українського дрону-обприскувача Flying tractor вважають придбання власного дрона доцільним, якщо в постійній обробці знаходиться принаймні 30 га.

Якщо господарство все ж таки наважується на придбання власного дрона, для самостійної роботи йому знадобиться:

Послуга повітряного внесення на умовах аутсорсингу

Багато сервісних компаній не обмежуються внесенням хімічної суміші, також вони забирають на себе всю підготовчу роботу, виконуючи послугу “під ключ”, тобто приймають замовлення і звітують по виконанню. У послугу внесення можуть входити:

Оскільки технологія нова і ще не відпрацьована, велике значення має досвід компанії. Ми спробували зібрати для вас актуальний перелік надійних компаній, які надають послугу в межах України в сезоні 2021 року.

Український агродрон Літаючий трактор 15 л (Flying Tractor)

Основні компанії, які надають послугу внесення в Україні в сезоні 2021 року:

Що треба знати про дрони?

Дрон-обприскувач Machaon 

Обираючи виконавця послуги внесення аграрій звісно буде орієнтуватись на ціну. Але якість виконання буде залежати від БПЛА які використовує підрядник. Оскільки зараз на ринку дуже багато дронів, пропонуємо орієнтуватись на наступні характеристики:

В разі особистого виконання обприскування ці показники дозволяють визначити скільки дронів потрібно для обробки поля в задані строки.

Якщо ви вирішили що вам таки потрібен власний дрон, то на ринку є моделі які вже довели свою ефективність роботи в наших умовах. Вже добре себе зарекомендували на українських полях моделі дронів китайських компаній XAG (офіційний дистриб’ютор Drone.UA) та DJI (можна купити як у тих самих Drone.UA, так і у офіційних імпортерів та дистриб'юторів Quadro.ua). Радимо також звернути увагу на агродрони української зборки Agric (можна замовити у компанії Reactive Drone, що займається розробкою та збиранням БПЛА), Machaon (від компанії BetterFly, можна також замовити на сайті компанії Агроінс), та українські агродрони Flying Tractor.

Потенційний запит на дрони-обприскувачі в Україні виглядає невичерпним. Через мінливі погодні умови, що можуть завадити виконанню робіт наземною технікою, та через кількість загроз, що лімітують урожайність, дрони-обприскувачі можуть вважатись найнадійнішим захисником культур. Точкове внесення ЗЗР, в разі виявлення очагів враження рослин, локалізує загрозу, та захистить врожай перш ніж культурам буде завдано невиправну шкоду.

Читайте также