Цибуля та часник – поточний стан галузі та перспективи розвитку сектору на 2022 рік

27 декабря 2021 в 13:00


Що буде з цибулевим бізнесом у наступному році? Які головні тенденції часнику очікують на українського виробника? Експерти розповіли про сподівання й перспективи у 2022 році.


Часниковий та цибулевий форуми вже набувають національного масштабу. Це говорить про те, що дані культури є бажаними на українських просторах, вони всіх цікавлять. Цибуля є найбільш споживаним овочем у світі, і водночас площ для її вирощування цілий рік, на жаль, зовсім мало. Сьогодні надійна технологія зберігання продукції має вирішальне значення для якості цибулі та часнику на ринку. 

Перспективи розвитку вирощування цибулі на 2022 рік 

Агроном-консультант з овочевих культур Валерій Помазнюк прогнозує ймовірне зменшення у 2022 році площ, відведених в Україні під цибулю ріпчасту, приблизно на 15-20% через збільшення витрат та зростання собівартості.

Погодні умови цього сезону були несприятливі для вирощування більшості овочевих культур, у тому числі й цибулі. 

Врожайність різних професійних господарств складала від 10 до 90 тонн. Погодні умови спричинили погану якість продукції. У багатьох фермерських господарствах була низька якість продукції. Із-за погодних умов збільшився відсоток хвороб, таких як бактеріоз, стемфіліоз. Ціни кардинально виросли на все і світова ситуація є тому підтвердження. Відповідно аграрії будуть зменшувати площі, бо фінансово буде дуже складно.

Валерій Помазнюк, агроном-консультант з овочевих культур.

Сьогодні для збільшення експорту цибулі українським фермерам потрібно працювати над покращенням якості, отримувати відповідну сертифікацію. 

Дані світового вирощування цибулі:  

Найбільшу середню врожайність у світі ріпчастої цибулі отримали США — 66, 82 тонн із гектара. Найменша у Франції — 37,48 т/га.

За обсягами виробництва цибулі в Європі Україна посідає 4 або 5 місце, кожного року по-різному. Перше місце посідає Росія, друге — Нідерланди, третє — Іспанія. 

Щодо перспектив розвитку по конкретному виду цибулі: 

Озима цибуля:

Розсадна культура: 

Розсадна цибуля: 

Ярова цибуля: 

Для ефективного розвитку Україна повинна експортувати не сировину, а готову продукцію, щоб мати не збитки, а прибутки.

Ольга Біленька, Інститут Овочівництва і баштанництва.

Продукти переробки цибулі: 

1. подрібнена заморожена; 

2. цибулева паста; 

3. зневоднені цибулеві пластівці (гранули);

4. цибулевий порошок;

5. цибуля маринована;

6. цибулеве масло (приправа, є консервантом);

7. цибулевий оцет;

8. цибулевий соус;

9. цибулеве вино.

Головні болі цибулевого бізнесу

Сьогодні фермерські господарства втрачають до 15% з полів через відсутність площ для зберігання. Крім того, до 20% втрат, а іноді й більше через недотримання режимів зберігання.  

По Україні виробництво цибулі в середньому складає близько 700 тисяч тонн за сезон. На зберігання закладається приблизно від 150 до 300 тисяч тонн. 

У цьому році приблизно 150 тисяч тонн цибулі, яка зможе зберегти товарний вид до квітня-травня місяця. Вже зараз власники господарств ставлять цибулю на доопрацювання, бо, на жаль, вона не зможе зберегти хороший стан до весни.

Валерій Помазнюк, агроном-консультант з овочевих культур.

За останніми даними вартість цибулі на грудень 2021 року на оптовому ринку або на господарствах становить: 

Однак при такій ціновій політиці є великий ризик ввезення продукції з-за кордону. 

Я переконаний, що із-за малої кількості цибулі хорошої якості ціна підніметься до 10-12 грн у середньому.

Валерій Помазнюк, агроном-консультант з овочевих культур.

Тенденції в селекції цибулі    

На ринку сьогодні найголовнішою вимогою до сортів і гібридів ріпчастої цибулі є висока якість цибулин (для кожного різновиду свої вимоги), а високою врожайністю вже нікого не здивуєш). 

Основні проблеми часниківництва в Україні 

Одним з перспективних напрямів розвитку овочівництва в Україні нині є вирощування часнику озимого. Однак, кількість товарної продукції часнику, що виробляється в країні не задовольняє потреби населення і завозиться із-за кордону. Найбільшим експортером часнику озимого і його продукції (близько 70%) у всьому світі лишається Китай. Друге місце по експорту цієї культури складає Іспанія – 16%. За офіційною статистикою в Україну імпортують близько 10 тис. тонн часнику з невеликим коливанням по роках, що у грошовому вимірі становить близько 8 млн доларів щороку. Промислове вітчизняне виробництво складає не більше 10% від потреби.

Найголовніша проблема часниківництва сьогодні — дефіцит якісної продукції українського виробництва, а також:  

Відповідно всі вищеперераховані проблеми спричиняють недотриманість виконання зобов'язань перед клієнтом, що є наслідком виникнення штрафних санкцій і таким чином відсутність стабільних каналів збуту. 

На українському ринку сьогодні Інститут часниківництва пропонує для аграріїв, фермерів, які займаються вирощуванням часнику — бізнес під ключ з перевіреною технологією. Він включає відповідну структуру: 

Є можливість придбати пакети франшиз — вирощування високоякісного садивного матеріалу, товарного часнику і переробка. 

Одна з причин створення франшиз — уберегти Вас від глобальних помилок у технологіях вирощування, переробки і маркетингу часнику та їхніх наслідків у майбутньому. Завдяки цьому Ви зможете скоротити тривалість часу на шляху до успіху і заощадите Ваші грошові ресурси.

Вадим Мереженюк, засновник Інституту Часниківництва, власник ТОВ "Артель Агро".

Орієнтир для компаній, що займаються часниківництвом: 

Для більшого успіху розвитку галузі овочівництва потрібно:

Україна є найбагатшою на місцеві сорти часнику. У Львівському національному аграрному університеті колекція налічує більш як триста місцевих сортів. Отже, українське часниківництва має достатньо переваг для розвитку.

Читайте также