Що за біда EBITDA ? Як правильно рахувати гроші в агробізнесі

5 ноября 2021 в 11:00


Грошові питання актуальні для будь-якого агровиробника. Гроші — це кров бізнесу. Неабияк важливо вміти правильно розпоряджатися фінансами й знаходити додаткові можливості для розвитку. Отже, чи вміють рахувати гроші українські аграрії? Давайте розберімося.


Більшість невеликих фермерських господарств сьогодні потребують кредитів для подальшого розвитку. Але, переглянувши вимоги отримання позик, не поспішають використовувати можливості додаткового фінансування. Чому так відбувається? Хтось не розуміється в фінансових питаннях, хтось має низький рівень фінансової грамотності, хтось не готовий платити високі відсотки, а хтось просто не довіряє банківській системі. 

На думку Олександра Почкуна, керуючого партнера BakerTilly Україна аграрії не розуміють вартість грошей в часі. 

Прежде всего, аграрии не понимают стоимости денег во времени. Деньги — это некий статичный фактор для многих бизнесменов, не только аграриев. На мой взгляд, люди чаще всего оперируют собственными хотелками, а не экономическими обоснованностями. Я редко видел, чтобы кто-то просчитывал капитальные инвестиции, сколько времени будет окупаться. Такое ощущение, что легче потратить деньги, чем просчитать и принять правильное решение.

Олександр Почкун, керуючий партнер BakerTilly Україна

Що ж таке EBITDA?

Коли гроші лежать під матрацом — це взагалі неефективно для аграрія. 

Адже коли фермер зрозуміє всі фінансові нюанси, то зможе: 

EBITDA — це кількість зібраного врожаю мінус скільки цей урожай йому вартував. Дана різниця і є цей показник. 

Для будь-якого аграрія дуже важливо вміти розрізняти банківські гроші й власні гроші. Чому свої гроші завжди коштують дорожче, ніж банківські? Курс від Aggeek Money допоможе розібратися у будь-яких питаннях і закрити прогалини в фінансових знаннях.

Побоювання фермерів

Аварії сьогодні можуть відсторонюватися від вітчизняної банківської системи через її нестійкість, високі відсоткові ставки. Крім того, специфіка аграрного виробництва, нестабільність світових цін на агропродукцію — стримують фермерів від співпраці з банками.

Часто побоювання потенційних позичальників пов'язані з можливою бюрократією, паперовими питаннями, правилами оформлення кредиту, необхідністю підготовки обґрунтувань своєї бізнес-діяльності. Враховуючи згадані фактори, багато фермерів вважають за краще розвиватися за власні кошти. Однак є аграрії, які майже все життя користуються тільки банківськими грошима. Наприклад, Олег Білявець, СЕО Biligrain все життя працює тільки з банками й користується кредитами постійно. 

Кредит — це можливість швидко досягти своєї мети. 

Фінансування потрібно десь взяти. Партнерство, наприклад. Але є свої ризики. Банки — це важіль.

Олег Білявець, СЕО Biligrain

Коли варто починати рахувати гроші? 

Гроші люблять рахунок — народна мудрість. Чому так? Чи завжди треба рахувати гроші? Все дуже просто. Якщо хочете керувати грошима, то завжди. В іншому випадку гроші будуть керувати вами, і тоді ніколи не зможете мати їх стільки, скільки хотілося б. Гроші рахувати треба правильно і постійно.

Я считаю, что деньги нужно считать уже сейчас. Если не цель зарабатывать максимум, а просто работать как хобби, то фермер может позволить на своей земле не считать, контролировать все сам. Деньги на счету и в тумбочке — одно и тоже. А если у фермера есть арендная плата, то ты обязан считать деньги.

Степан Зулінский, СЕО Carefield.

А як це правильно? Невже є неправильні методи рахунку? З математичної точки зору — всі методи підрахунку правильні. Однак з точки зору зручності, необхідності, то способи рахунку грошей можуть бути вдалими і не дуже. Важливо чітко це розрізняти.

Навіщо рахувати гроші? 

Для того, щоб: 

Сьогодні мало розумітися в рослинах, ґрунті, в агро. Потрібно бути фінансово грамотним. Є низка професійних інструментів, джерел, які допомагають  здобувати знання. Рівень фінансової грамотності в українському бізнесі низький. Це велика проблема. Ми не звикли користуватися фінансовими інструментами. Або якщо і користуємося, то бездарно чи неграмотно.

Олег Білявець, СЕО Biligrain.

Підприємці не замислюються про контроль фінансів, поки не стикаються з нестачею грошей. Навчитися вести облік своїм грошам дуже легко. Набагато важче зробити цей процес регулярним і виробити таку звичку.

Отже, рахувати гроші — означає їх примножувати. Подумайте над цим.

Читайте также