Реалії та перспективи партнерського банківського кредитування фермерських господарств на прикладі КРОП МАЙСТЕР ДИСТРИБЬЮШН

Реалії та перспективи партнерського банківського кредитування фермерських господарств на прикладі КРОП МАЙСТЕР ДИСТРИБЬЮШН

Посівний сезон 2021 в Україні завершився, тому можна підводити підсумки. Сьогодні не будемо багато говорити про погоду, цінову кон’юнктуру, агрономічні технології та тренди, а поговоримо про те, яким був цей сезон в розрізі банківського фінансування для малих та середніх агровиробників України.


В першу чергу, варто відразу зазначити, що аграрії західної частини України, які не дуже постраждали від посухи 2020 р.,  на фоні високих цін на врожай практично не потребували кредитування.

Також аграрії отримали значну підтримку за державною програмою “5-7-9”. Так компанії, які мали стійкий фінансовий стан та ліквідну заставу, отримали фінансування на рівні 0-3% на поповнення обігових коштів, чим не гріх було скористатися навіть тим, хто в такому фінансуванні і не мав потреби по суті.

Інша справа – південь України. Для аграріїв, у яких не було поливу та страхування, ситуація була вкрай важка, що знайшло своє відображення в річний звітності за 2020 рік. Банки пішли на зустріч клієнтам в частині реструктурізації боргів та наданні нового фінансування не на основі фінансової звітності останнього року, а на основі середньорічної звітності за 3 останні роки, чим, безумовно, підтримали агровиробників.

Слід зазначити, що банки чують ринок і досить швидко реагують. Так деякі банки спростили процедуру прийняття рішень по кредитам. Наприклад, кредити до 500 тис. грн проходять за спрощеною кредитною процедурою. По партнерським кредитам на суму до 1,0-1,5 млн. грн.  впровадили беззаставне кредитування. Скоротили та стандартизували анкету клієнта.

Значну підтримку в частині прийняття кредитних рішень банками відіграла і програма державних гарантій від Фонду розвитку підприємництва, де держава покриває 50% від суми заборгованості для діючого бізнесу. Це значно розширило доступ до фінансування тих агропідприємств, які не мали достатньо ліквідного забезпечення для застави, а також тих, чия фінансова звітність та період існування підприємства знаходилися нижче банківських вимог.

Значну підтримку агропідприємства отримали також завдяки програмам рефінансування діючих кредитів, що дало їм змогу зменшити свої витрати на обслуговування банківських позик.

В цілому, конкуренція серед банків за агроклієнтів суттєво зросла. Багато банків поставили даний сегмент у високий пріоритет, перебудували свої продуктові лінійки та завдяки умовам “5-7-9” практично зрівнялися за ціною кредиту.

У таких умовах на передній план вийшли швидкість отримання рішення, процедура аналізу клієнта, пакет документів, сума кредитного ліміту, вимоги до клієнтів, у тому числі до застави, а також комунікація банк-агровиробник. Аграрій же, в свою чергу, не може довго чекати. Несвоєчасне отримання коштів може поставити під загрозу саму посівну кампанію та весь його бізнес загалом.  

Для нас, КМД як дистрибуторів, швидкість прийняття рішень по кредитам клієнтів також відіграє значну роль, оскільки товар на складах лімітований та має імпортну складову, що в сучасних умовах світової пандемії та логістики є досить непростим питанням. До того ж, товар є сезонним і заморожувати кошти в товарі до наступних сезонів також не є доцільним.

В таких умовах на допомогу банкам прийшли цифрові платформи подачі кредитних заявок он-лайн, які агрегують дані з відкритих реєстрів та, за допомогою скорінг-моделей, за декілька хвилин видають рішення щодо можливого кредитування того чи іншого клієнта. Одним з таких сервісів є Agroapp, заявка на якому може бути ініційована дистрибуторською компанією або самим агровиробником. Ми, в свою чергу, одні з перших приєднались до даної платформи та, просуваючи третій рік партнерське цільове кредитування через банки на покупку наших агрономічних рішень, бачимо надзвичайно великий прогрес та перспективи розвитку такого каналу.

Ми, як учасники ринку, можемо резюмувати, що такі платформи призводять до здорової конкуренції на ринку серед кредиторів, банки стають більш гнучкими, що відображається у змінах їхньої кредитної політики, вимог до агровиробників, вартості кредиту та самих процесів. Однак, є ще багато моментів, які банкам необхідно покращувати та пришвидшувати, зокрема:

  • Інтеграція даних з цифрової платформи безпосередньо в свої програмні комплекси, що пришвидшить формування фінальної анкети клієнта.
  • Інтеграція даних з цифрової платформи в скорінг-моделі банків та автоматичне формування драфтів договорів.
  • Більш швидка комунікація з цифровою платформою та зворотній зв'язок з клієнтом та партнером.
  • Дотримання більш чіткого таймінгу (як time to yes, так і time to cash).
  • Можливість електронного підпису скан копій документів кредитної справи та договорів.
  • Впровадження GPS-систем та відеоверіфікації процесу farm visit (виїзд на агропідприємство) співробітниками банку.
  • Проведення реінжинірингу внутрішніх процесів та процедур на всьому життєвому циклі кредиту для оптимзацїї часу на розгдяд кредитної заявки та видачу кредиту.
  • Вдосконалення скорінг-моделей, анкет клієнтів та пакету документів.

Вищевказані заходи зможуть не лише зменшити операційні витрати банків, а й скоротити процес оформлення кредиту агровиробником до декількох днів та отримати його дистанційно.

Цього сезону, виходячи з нашої практики, досить багато кредитів були на грані зриву, а деякі просто не відбулися з причин затягнення строків розгляду заявок, черг, карантинних обмежень та складних процесів з боку кредиторів.

Коротко про цифри, які КМД отримали цього сезону

Частка партнерського банківського кредитування в загальному обсязі продажів – 15%. Для порівняння, у минулому році – <3%.

Варто зазначити, що 20% клієнтів, які отримали партнерське банківське кредитування, додатково отримали страхування майбутнього врожаю в рамках нашого комплексного продукту. Це додатково надало їм впевненість у завтрашньому дні, адже, в разі настання страхових випадків та втрати врожаю, страховка повністю покриє суму їхньої кредитної заборгованості перед банком. 

В перспективі розвитку страхування агросектора в Україні та анонсованої державної підтримки агровиробників в компенсуванні 50% вартості витрат на страхування майбутнього врожаю це є достатньо перспективною мірою.

Конверсія позитивних рішень по скорингу банків із загальної кількості кредитних заявок – 42%. При цьому, доля успішних кредитів, які були отримані та сплачені за товар клієнтами, становить лише 19%. Це свідчить про те, що банкам потрібно покращувати та пришвидшувати процедури розгляду та оформлення кредитів. Для прикладу, в цьому сезоні найшвидший строк отримання кредиту був 14 робочих днів, а найдовший – 90. Але головним тут є те, що аграрії отримали кошти, сплатили за товар та провели посівну.

Банками-партнерами, через які агровиробники отримали кредитування стали Ощадбанк Україна, Райффайзен Банк Аваль, ОТП Банк, ПриватБанк, Альфа-Банк. Агровиробники отримали кредити під 0,01% річних на перші півроку, а деякі підприємства скористалися програмою “5-7-9”.

Серед основних причин відмови банками агровиробникам у кредитуванні сьогодні є:

  • Недостатній фінансовий стан.
  • Офіційна збиткова діяльність.
  • Заборгованість перед державним бюджетом.
  • Складна структура власності.
  • Неофіційно зареєстрований земельний банк.
  • Негативна кредитна історія агропідприємства або його власника/-ів.
  • Відкриті судові процеси та виконавчі провадження.
  • Погана ділова репутація.
  • Значне кредитне навантаження на 1 га землі.
  • Термін діяльності агропідприємства – менше 2-3 роки.
  • Відсутність ліквідного заставного майна.
  • Некоректність відображення бухгалтерської та іншої офіційної звітності, в т.ч. робота в “тіні”.

Агропідприємствам у свою чергу слід уважно ставитися до вказаних факторів, оскільки з відкриттям ринку землі кредитна історія та репутація будуть одними з головних чинників у прийнятті рішення банками щодо кредитування. Тому, їм необхідно заздалегідь потурбуватися про стан свого підприємства для того, щоб бути більш конкурентними на ринку залучення фінансування та прозорими для інших учасників ринку, таких як трейдери, елеватори, постачальники ТМЦ та ін.

Виходячи з вказаних даних, наша компанія бачить перспективи розвитку продажів через банківське цільове кредитування та в наступному сезоні буде збільшувати частку таких продажів в загальному обсязі.

Вступай до Агро Інноваційного Клубу, щоб зробити успішний агробізнес вже зараз. Отримай безкоштовний доступ до інформації, яка дозволять підвищити прибутковість твого бізнесу.

Заметили ошибку? Выделите ее и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить нам.

AgriGeek

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам:

bn

Вверх