Чи варто аграріям боятись хмарних сервісів?

15 ноября 2019 в 15:05


Хмарні сервіси дозволяють оптимізувати та прискорити роботу з інформацією. Але водночас є проблеми конфіденційності та безпеки даних. Наскільки ці проблеми серйозні? І яку користь хмарні сервіси можуть принести сільському господарству?


Хмарні обчислення — це парадигма інформаційно-комунікаційних технологій (ІКТ), завдяки якій користувачі можуть отримувати доступ до спільних пулів налаштованих системних ресурсів через інтернет з будь-якої точки світу. Першою компанією, яка випустила хмарний обчислювальний продукт, стала Amazon.com у 2006 році під назвою Elastic Compute Cloud.

Dropbox, Google Drive, iCloud — всі давно користуються цими та схожими продуктами. Можна вже не тримати файли на власному комп’ютері, а зберігати й працювати з ними на зручних та захищених хмарних платформах. 

Для чого агровиробнику хмарні сервіси?

Хмарні обчислення можуть бути використані для збору даних з таких інструментів, як датчики ґрунту, супутникові знімки та метеостанції, щоб допомогти фермерам приймати оптимальні рішення щодо управління своїми культурами. 

Цей об’єм інформації може бути завантажений у хмару для своєчасної обробки даних. Це дозволяє агровиробникам вживати заходів протягом вегетаційного періоду та виправляти проблеми, перш ніж вони стануть згубними для отримання врожаю.

Деякі з конкретних цілей використання:

  1. Інформація про посіви, погоду, ґрунт;
  2. Моніторинг зростання;
  3. Консультація експертів;

Електронна комерція (селяни не можуть продати власну продукцію безпосередньо на ринок. Багато посередників спливають між роздрібною торгівлею та виробництвом, що в кінцевому рахунку призводить до експлуатації фермерів. Через інформаційну систему управління сільським господарством (хмарне обчислення) фермери можуть продавати свою продукцію безпосередньо кінцевим споживачам/роздрібним торговцям);

Практичний обмін інформацією (вчені, що працюють на дослідницьких станціях сільського господарства, можуть поділитися у хмарі власними відкриттями та пропозиціями щодо сучасних технологій вирощування, використання добрив тощо).

Хмарні сервіси у світі

Сільськогосподарські глобальні компаній використовують хмари для створення рішень. Наприклад, виробник сільгосптехніки John Deere розробив Operations Center, хмарне програмне забезпечення, яке відстежує та контролює продуктивність сільськогосподарських машин для більш швидкого та удосконаленого усунення несправностей.

Каліфорнійська стартап-компанія Farmers Business Network створила систему, яка визначає показники врожайності фермерів порівняно з іншими. Система, побудована на основі веб-служб Amazon, платформи хмарних обчислень Amazon, а також забезпечує розуміння ринкових цін на насіння та хімічні речовини, надаючи фермерам більше купівельної спроможності.

Хмарні сервіси використовують і в інших районах світу. Під станцією трубопроводів Clapham Common в Лондоні розташовані підземні тунелі, перетворені на міські ферми британським стартапом Growing Underground. Вони вирощують рослини на гідропоніці, де використовуються спеціальні розчини та світлодіодні низько енергетичні лампи замість ґрунту. Датчики вимірюють температуру, вологість та інші елементи в тунелях і надсилають свої дані до хмари, що сповіщає команду Зростаючого підпілля про будь-які проблеми.

Земляний кооператив Land O'Lakes, який базується в штаті Міннесота, відомий своїми молочними продуктами, використовує хмарну платформу Google завдяки інтеграції з Google Maps. Завдяки такому технологічному втручанню фермери можуть візуалізувати свої поля на карті та визначити точні ділянки, яким потрібно більше добрив чи води.

Недоліки хмарних сервісів

Хмарні рішення, запропоновані великими компаніями, зазвичай дорого коштують, що дрібні фермери не завжди можуть собі дозволити. Крім того, ці хмарні сервіси часто розробляються для великих фермерських господарств, оснащених швидкісною мережею Інтернет. Проте, більшість сільських господарств в Україні мають повільний зв'язок, а ті, що у віддалених районах, взагалі його не мають.

До того ж конфіденційність та безпека даних залишаються найбільшою турботою у сфері хмарних обчислень для сільського господарства. Іншими словами, ваші дані можуть бути загублені, стерті, зіпсовані або викрадені.

Чи існують гарантії безпеки?

Це залежить від якості хмарного постачальника порівняно з власним відділом ІТ (внутрішніми базами даних).

Загроза існує завжди. Неможливо бути впевненим навіть у адміністративному персоналі, який працює для постачальника послуг хмари. Він може отримати доступ до фермерських машин або даних зсередини.

Ось чому основні постачальники хмарних технологій надають клієнтам можливість обробляти свої власні ключі шифрування, тобто ніхто з них не може отримати доступ, навіть якщо вони цього хочуть.

А деякі компанії зараз застосовують “гібридний” підхід – зберігаючи свої більш цінні дані в приватній хмарі, а інші дані та програми – у публічній хмарі.

Переваги хмарних сервісів

Головні плюси полягають у можливості працювати в будь-якому місці і в будь-який час. Хмарне програмне забезпечення дозволяє працювати аграріям вдома. Крім того хмарні обчислення не вимагають чисельного ІТ-персоналу, а також потужних комп’ютерів.

Приклад українських хмарних сервісів

В українській інтернет-мережі небагато таких сервісів, але вони поступово з'являються. Одним з таких є український проект Soft.Farm, який пропонує комплексний підхід до автоматизації сільгосппідприємства.

В одному сервісі об’єднані агрономічні IT інструменти, які необхідні для впровадження точного землеробства та інших технологій: управління земельним банком; агротехнологія; GPS моніторинг техніки; агроскаутинг, контроль витрат та інші. 

Ще один відомий український хмарний оператор, який можна використовувати аграріям — GIGACLOUD. GigaCloud входить в групу компаній GigaGroup, в складі якої також є телеком-провайдер GigaTrans і комерційний дата-центр GigaCenter рівня Tier III. 


Искусственный интеллект Украина

Читайте также