13 понять про гроші, які повинен розуміти кожен аграрій

Агро Інноваційний Клуб

20 мая 2021 в 18:00

3110

Кожне управлінське рішення — приносить фінансові наслідки: позитивні чи негативні. Щоб передбачати ці наслідки, потрібно розбиратись в тому, як працюють фінанси в агрокомпанії. А для початку перевірити, чи правильне розуміння основних понять про гроші.


1. Обігові кошти 

Що це таке. Грошові кошти компанії, які потрібні для її роботи. 

Пояснення простою мовою. Можна навести таку аналогію: компанія — це корова. Обігові кошти у такому разі можна порівняти з молоком. Це всі гроші, що є в компанії і які потім перетворюються на прибуток і на дивіденди.

2. Прибуток 

Що це таке. Різниця між доходами і витратами компанії на кінець звітного періоду. 

Пояснення простою мовою. Якщо обігові кошти — це молоко, то прибуток — це вершки. Для отримання вершків молоко потрібно пропустити через сепаратор. А щоб отримати прибуток, треба молоко, тобто обігові кошти, пропустити через бізнес. 

Агрокомпанія закуповує посівний матеріал, сіє, вносить добрива, за які платить постачальникам, збирає врожай, продає його, платить зарплати і податки — вся ця діяльність компанії, як сепаратор. Ті гроші, які після цього всього залишаються у розпорядженні компанії, — вершки, тобто прибуток.

3. Чистий прибуток 

Що це таке. Сума, яка залишається після всіх витрат і сплати податків. 

Пояснення простою мовою. Є різні види прибутку, і вони рахуються по-різному. Наприклад, один із видів прибутку, операційний, показує, чи успішно йде агробізнес. 

А чистий прибуток демонструє успішність бізнесу загалом. Чи вдало побудована логістика і скільки грошей на неї витрачається, на яких умовах беруться кредити і як їх повертають, які зарплати у працівників, скільки часу минає між відвантаженням зерна та платою за нього — все це разом показує чистий прибуток. 

Чому це важливий показник. Тому що це той показник, який дає можливість подивитися на бізнес комплексно. Він показує ефективність усіх видів діяльності відразу і те, скільки грошей можна забрати з бізнесу і він при цьому не обвалиться. Саме з чистого прибутку власник бізнесу отримує дивіденди.

Частина інфографіки, яка пояснює прибуток. Із курсу про фінанси для фермера "АгроГроші”

4. Дивіденди 

Що це таке. Частина прибутку, який пропорційно розділяється між власниками компанії. 

Пояснення простою мовою. Якщо збивати вершки, з них виділиться масло. Так і з дивідендами — це та сума, яка залишилася від прибутку після того, як частина піде на розвиток бізнесу.

Чому це важливе поняття. Важливо розрізняти види грошей і відділяти одне від іншого. Часто власники бізнесу фінансують свої особисті потреби з грошей компанії — нову машину, поїздку в Туреччину. Багатьом це здається логічним і припустимим, адже для того люди і займаються бізнесом, щоб заробляти гроші, а потім їх витрачати. 

Але якщо власник компанії не розуміє різниці між обіговими коштами, прибутком і дивідендами — він може необачно вийняти з бізнесу не дивіденди, а прибуток або обігові кошти. І коли компанія потребуватиме, скажімо, закупівлі посівного матеріалу — грошей на це не буде. 

Різні види грошей мають свої завдання. Тому важливо знати, скільки яких грошей є у бізнесі. На обігові кошти компанія живе і здійснює свою щоденну діяльність. Прибуток — результат, заради якого вона працює і без якого продовжувати роботу в майбутньому сезоні буде дуже складно. Дивіденди — те, що належить власнику.

Різні види грошей. Із курсу про фінанси для фермера "АгроГроші"

5. Фінансові звіти

Що це таке. Це ті таблиці, на які бухгалтер регулярно витрачає свій час: Баланс, Звіт про фінансові результати і Звіт про рух грошових коштів. У них збираються дані про всі грошові операції компанії.

Пояснення простою мовою. Фінансові звіти демонструють, в якій “спортивній формі” перебуває бізнес просто зараз і чим компанія може “захворіти” найближчим часом. Скільки грошей приносить, чому саме стільки, чому їх немає, коли вони потрібні, і де саме їх можна взяти.

Чому це важливо. Найгірше, що можна зробити з фінансами будь-якого бізнесу — тримати їх у голові. Власнику, якщо в компанії немає фінансового директора, потрібно постійно пам'ятати:

  • скільки грошей він винен і кому; 
  • скільки і хто завинив йому;
  • скільки він витратив на новий дрон, сівалку, корівник;
  • скільки треба буде заплатити працівникам;
  • скільки грошей залишиться у результаті;
  • і багато інших фактів про те, що відбувається з грошима.

Розрізнені записи фінансових операцій у цьому випадку не допомагають. Тому в голові виникає каша з уривчастих знань про фінансовий стан бізнесу. Звідси і виникає "раптова" нестача грошей на нову техніку або "осяяння" про те, що новий дрон насправді був не потрібний. 

Звіти допомагають звільнити голову від непотрібних знань і помістити їх туди, куди потрібно — в таблиці звітності. З ними всі фінансові операції будуть у порядку і на своєму місці. А на питання "скільки грошей я винен?" або "куди поділися гроші, начебто ще вчора були?" можна буде знайти швидку і точну відповідь.

6. Звіт про рух грошових коштів

Що це таке. Звіт, який показує, скільки грошей зайшло у бізнес і скільки вийшло з нього, і від кого компанія отримала гроші та кому їх виплатила. 

Пояснення простою мовою. Звіт показує молоко — всі гроші, які проходять через бізнес і потім перетворюються на вершки і масло. 

Чому це важливо. Це базовий інструмент, який допомагає прибрати фінанси з голови і звільнити її для більш важливих завдань. Він розкладає всі гроші по поличках: на одній лежать гроші постачальникам, на іншій — від покупців, поруч сума за купівлю трактора, банківські кредити й усі інші можливі грошові потоки.

7. Звіт про фінансові результати

Що це таке. Звіт, який показує, скільки заробила компанія. 

Пояснення простою мовою. Цей звіт показує вершки (прибуток компанії). Він потрібний, щоб оцінити, чи приносить бізнес прибуток, і якщо приносить, то за рахунок чого. Наприклад, у компанії є декілька напрямів бізнесу: тваринництво і рослинництво. Звіт покаже прибуток за кожним напрямом (чи збитки, якщо напрям збитковий). 

Чому це важливо. Будь-яка компанія повинна заробляти гроші собі та власнику. І якщо прибуток постійно є і росте, здається, що все добре і дивитися в цей звіт не потрібно. Але так буде не завжди. Прибуток може знижуватися, а то і зовсім змінитися збитками. Цей звіт потрібний якраз для того, щоб зрозуміти, чому так відбувається. Він допомагає розділити прибуток на складові й ухвалити рішення відносно майбутнього бізнесу: що треба виправити, щоб заробляти більше.

8. Баланс 

Що це таке. Звіт, який показує Активи — чим володіє компанія, і Пасиви — звідки ці Активи взялися, кому компанія за це винна і скільки.

Пояснення простою мовою. Повернемося до аналогій. Якщо баланс показує корову, то її розмір і здоров'я — стан бізнесу просто зараз. Вартість корівника — скільки грошей витрачено, щоб бізнес був таким, яким він є зараз, і на що саме. А також демонструє те, хто профінансував купівлю корови і будівництво корівника — звідки взялись гроші, які зараз у бізнесі.

Чому це важливо. Баланс вирішує одну з головних проблем власника і менеджера: гроші нібито є, але де вони — незрозуміло. Якщо фермеру раптом потрібно купити нову техніку або пай після відкриття ринку землі, а виявляється, що фінансів для цього нема — саме з Балансу можна зрозуміти, де ж вони поділися. 

Якщо регулярно аналізувати Баланс, то нестача грошей не виявиться для фермером сюрпризом. Перед великою купівлею аграрій заздалегідь знатиме, скільки готівки на руках, скільки грошей на рахунку, скільки на складі у вигляді ЗЗР, яка сума вкладена в поле під час посівної, скільки можна виручити від продажу техніки та ін.

Баланс можна уявити у вигляді дерева: корені (Пасиви) живлять крону (Активи). З курсу про фінанси для фермера "АгроГроші"

9. Ліквідність 

Що це таке. Можливість погасити борги у стислі терміни.

Пояснення простою мовою. Власника зазвичай цікавить те, скільки заробить компанія і особисто він. Але перш ніж заробляти гроші, їх потрібно витратити. Компанії завжди треба оплачувати певні витрати: купувати добрива, насіння, давати зарплату, платити постачальникам техніки — інакше бізнес не зможе заробляти гроші. Ось тут потрібно розуміти, як швидко компанія може розрахуватись за все.

Чому це важливо. У ліквідності є різні показники, і проаналізувавши їх, можна дізнатися, наскільки стійкою буде компанія в різних ситуаціях. Наприклад, якщо до фермера раптом прийдуть усі, кому він винен грошей, і скажуть: "Віддавай, нам терміново потрібно". А якщо після аналізу виявиться, що у компанії проблеми з тим, щоб з усіма розрахуватися, можна заздалегідь вжити заходів, щоб виправити ці проблеми.

10. Бюджетування

Що це таке. Складання фінансового плану компанії на рік.

Пояснення простою мовою. Перед початком сезону аграрій планує урожай по кожній культурі. Це головна мета, на досягнення якої направляються усі ресурси бізнесу. І знаючи цю мету, розраховується, скільки гектарів буде засаджено певною культурою, яку кількість ЗЗР треба витратити, якою буде врожайність і виручка. 

При роботі з фінансами є такий же план, як і при плануванні посівної. Це бюджет компанії. За його допомогою фермер планує прибуток, що отримає бізнес, і витрати, які для цього потрібно буде здійснити.

Що дає можливість побачити бюджет компанії та як його будувати. З курсу про фінанси для фермера "АгроГроші"

11. Прогнозування

Що це таке. Порівняння плану з реальністю.

Пояснення простою мовою. Під час роботи доводиться відхилятися від плану. У житті завжди виникають нові обставини: довелося витратити гроші на терміновий ремонт техніки, заплатити більше за добрива, погода виявилася несприятливою. Тому треба регулярно порівнювати заплановані цифри з тими, до яких бізнес наближаєшся в реальному житті. Це порівняння і є прогнозованими, а ті цифри, до яких приходить компанія, — прогнозом.

Чому це важливо. Без бюджету і прогноз компанія рухається в майбутнє наосліп. Якщо бюджет — це навігатор, то відсутність бюджету і прогнозу можна порівняти з поїздкою по невідомій дорозі без навігатора.

12. ROI 

Що це таке. Повернення на інвестиції. Це фінансовий коефіцієнт, який показує рентабельність бізнесу. ROI = (прибуток/інвестований капітал)*100.

Пояснення простою мовою. Прибуток — це вершки, які ти знімаєш з бізнесу. А ROI показує жирність вершків. ROI, як і жирність, рахується у відсотках.

Чому це важливий показник. ROI допомагає порівняти різні варіанти інвестицій. Чи вигідно взагалі займатися бізнесом або більше грошей можна заробити, просто поклавши гроші у банк? Чи інвестувати в інший бізнес? Чим вигідніше займатися — рослинництвом або тваринництвом? Кукурудзою або соняшником?

13. Фінтех 

Що це таке. Технології, які працюють у фінансовій сфері.. 

Пояснення простою мовою. Колись були воли — зараз техніка з автопілотами. Так і у фінансах є технології, які спрощують взаємовідносини фермера і банку.

Чому це корисно. Завдяки фінтех-рішень ти можна отримати кредит без тяганини і набагато швидше, ніж якщо працювати безпосередньо з банком. Є фінтех-додатки на смартфон, які це забезпечують. Фермеру майже нічого не потрібно робити. Досить зареєструватися в застосунку, вказати мінімум інформації про компанію, і пропозиція сама надішле запит відразу в декілька банків, часто разом з додатковими даними, потрібними банку, щоб ухвалити рішення про видачу тобі кредиту. Ці додаткові дані воно візьме з відкритих джерел і державних реєстрів. Детальніший огляд таких застосунків.

Ціна є, врожай є, а бабок немає? 

Бажаєте більше детально вивчити підходи в управлінні грішми в агрокомпанії?

Ми разом з партнером Baker Tilly та аналітичним партнером проєкту Agrohub підготували освітній курс про фінанси в агробізнесі. У ньому просто та зрозуміло розказано все найважливіше, що треба знати про фінанси, аби знайти приховані можливості для прокачування бізнесу. І врешті заробляти більше. 

7 відео — і ти зрозумієш, як порахувати, в що вигідніше інвестувати, навчишся впевнено дивитися в майбутнє бізнесу і прогнозувати його. Впорядкуєш ту кашу в голові, яка періодично виникає через те, що ти намагаєшся запам’ятати надто багато важливої інформації.

Купуй курс зараз, поки є знижка. Просто клікни на банер нижче, щоб більше дізнатися про курс та придбати його.

Проект реалізовується завдяки компанії Bakertilly та Agrohub.

Заметили ошибку? Выделите ее и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить нам.

AgriGeek

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам:

bn

Вверх