Як агровиробнику примножити фінансові ресурси?

11 июня 2018 в 16:06

3437

Фермер зібрав хороший врожай і вдало його продав — у нього з'явились вільні кошти. Виникає запитання: як краще використати отримані фінансові ресурси, щоб не тільки зберегти їх від інфляції, а й примножити? Перш ніж приймати рішення, потрібно зважити всі ризики. І одним із важливих факторів, який допоможе обрати оптимальний варіант — концепція вартості грошей у часі.


З часом гроші дешевшають

Саме словосполучення "вартість грошей у часі" може здатися незвичним. Але ця концепція вже давно стала на Заході базовою для вибору ефективних інвестицій. Її суть полягає в тому, що інвестиції — це не тільки крок для отримання прибутків, це обов'язковий захід для збереження заробленого. $100 тисяч зараз краще, ніж $100 тисяч у майбутньому. Якщо фермер тримає кошти в себе, то він не лише втрачає фінансові можливості, а й ставить під загрозу свої статки, бо гроші знецінюються.

Іноді фермер зупиняється на найпростішому варіанті — банківський депозит. Але це не інвестиція, а засіб збереження коштів, навіть якщо депозит валютний. До того ж такий крок — лише тимчасовий захід. Вам все одно необхідно буде знайти спосіб інвестувати свої накопичення таким чином, щоб вони принесли прибуток. Чому фінансові установи виплачують проценти за зберігання грошей? Щоб зацікавити власника коштів принести їх до банку? Не зовсім так. Це своєрідна компенсація за їх знецінення. Справжнього прибутку від зберігання грошей на депозиті вкладник не отримує.

Крім того, потрібно враховувати, що депозит іноді може й не зберегти цінність ваших грошей. Всі знають про девальвацію гривні щодо долара та євро, але забувають, що й стабільні світові валюти також з часом знецінюються. Кошти, які принесе розміщення депозиту, можна обрахувати за простою схемою.

Візьмемо 2015 рік. Війна в розпалі, гривня знецінюється, валюту неможливо придбати. Фермер продав урожай і має вільні кошти в розмірі 500 000 грн. Він цю суму кладе на депозит на 2 роки під 15% річних. Що ж він отримає?

З часом гроші дешевшають

Депозит принесе додаткові 150 000 грн. Але якщо врахувати ще й інфляційні процеси, які відбуваються в країні, то виявиться, що гроші втрачені.

У 2015-2016 роки офіційний індекс інфляції в Україні становив 155,7%. Тобто гривня у вказаний період знецінилась на 55,7%. Це більше, ніж процентна ставка за депозитом.

Крім інфляції слід врахувати й інші чинники:

  • нестабільність роботи банківської системи;
  • потенційна зміна "правил гри";
  • політична складова.

Щодо вкладу у доларах, то його можна розглядати лише як частковий компенсатор знеціненої грошової маси. Американська валюта втратила з 2001 по 2018 рік близько 30%своєї купівельної спроможності.

Гроші повинні працювати

Наявні фінансові ресурси — це додаткові можливості, які необхідно реалізовувати. Якщо землю удобрювати — підвищиться її родючість, але якщо її не обробляти — вона втратить свій потенціал. Цю аналогію можна застосувати й до грошей. Коли є готівка, вона повинна працювати. Ось чому за готівкову оплату товарів чи послуг часто ціна нижча, ніж при безготівковому розрахунку.

Фермер, який думає про розвиток власного бізнесу, завжди має певний банк інвестиційних альтернатив. І перед ним постає ряд питань: засіяти поле зерном чи закласти сад? Оновити парк техніки чи використовувати послуги аутсорсингу? Використовувати тільки власні ресурси чи взяти кредит? Без застосування концепції вартості грошей в часі ці питання вирішити неможливо. Володіючи певною сумою, ви маєте оцінювати два фактори: 1) скільки ви втратите, якщо нічого не будете робити з коштами; 2) скільки ви отримаєте, якщо інвестуєте їх, і якою має бути ця інвестиція.

Інвестиції в техніку

Купівля сільськогосподарської техніки може здаватись перспективним кроком. Проте за декілька років техніка не просто втратить свою вартість, а й вимагатиме постійного обслуговування й додаткових витрат. Зазвичай керівник агропідприємства перед тим, як придбати потужніший трактор чи власний обприскувач, проводить простий обрахунок — вартість купівлі, плюс доставка. У випадку придбання техніки, що була у використанні, можливо, ще додасть витрати на запасні частини або ремонт. Але рідко враховуються додаткові кошти на навчання механізаторів, на запчастини, витратні матеріал та сервісне обслуговування. А це ще далеко не всі витрати. Є ще ризики шахрайства, позапланових ремонтів чи пошуку нових спеціалістів.

Через кілька років може виявитись, що інвестиція була невиправданою. Щоб уникнути такої ситуації, необхідно мати чіткий розрахунок того, коли техніка окупиться з обов'язковим врахуванням концепції вартості грошей.

Як правильно визначити доцільність інвестиції в техніку? Необхідно звернути увагу на такі основні показники:

  • термін експлуатації;
  • прибуток за кожен рік інвестицій (доходи від підвищення продуктивності праці, зменшення втрат при збиранні врожаю, в т. ч. внаслідок відмови від оренди чужого комбайна тощо);
  • вартість кредиту;
  • коефіцієнт дисконтування.

Фактори, які впливають на вартість грошей у часі

Перед інвестуванням коштів слід враховувати основні фактори, які впливають на вартість грошей у часі:

  • дохідність інвестицій. Який прибуток фермер отримає через певний проміжок часу від інвестування;
  • величина і темпи інфляції. Чим стабільніша економіка, тим інфляція нижча;
  • ризики, пов"язані з інвестиціями. Ризики можуть бути як економічними (всередині країни та ззовні), так і політичними (внутрішньополітичними та зовнішньополітичними).

Актуальність диверсифікації

В ситуаціях, коли після обрахунків доцільності інвестиції однозначного варіанту нема, кошти необхідно диверсифікувати. В бізнес вкласти лише частину прибутку, а решту залишити вільними, поки відбуватиметься пошук дійсно хорошого варіанту. Це дозволить підтримати й розвивати бізнес і мати під рукою вільні активи, які, за нагоди, зможете одразу вдало інвестувати.

Наприклад, замість того, щоб витрачати кошти на техніку і організацію роботи, можна просто замовити комплексну послугу. А фінансовий ресурс спрямувати на щось вигідніше. В такому разі, якщо вам необхідно захистити посіви, ви не витрачаєтесь на придбання обприскувача, не наймаєте механізаторів та не турбуєтесь про якість внесення ЗЗР. Ви наймаєте професіоналів — із кращою технікою, навченим персоналом та відповідальністю за результат. Такий підхід дозволить вам виконати роботи на полі, залишитися з активами для подальших інвестицій та мати час для розвитку бізнесу.

Зважити усі ризики й обрати оптимальний варіант для інвестиції допоможуть фінансисти. А як правильно організувати фінансову службу — читайте в нашому нещодавньому матеріалі.

Заметили ошибку? Выделите ее и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить нам.


AgriGeek

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам:

bn

Вверх