Відновлення морського експорту українського зерна: військово-морська операція чи послаблення санкцій?

26 мая 2022 в 14:00


Можливість розблокування одеського порту — найбільш обговорювана тема останніх днів. Майже одночасно з’явились новини щодо варіантів розв’язання проблеми: бажаний для нас — створення морського коридору з залученням військової техніки коаліцією зацікавлених країн — та неприйнятний — розблокування Одеського порту росією в обмін на зняття частини санкцій щодо експорту російської продукції. Докинула дров до ватри ООН, заявивши, що світового запасу зернових вистачить не більше як на 10 тижнів, та фактично запустивши таймер зворотного відліку на врегулювання питання.


В Україні заблоковано 25 млн тонн зерна

За даними ООН, в портах України через війну заблоковано майже 4,5 млн тонн зерна. Раніше експерти повідомляли, що на території країни станом на початок травня, знаходилось близько 25 млн тонн експортного зерна. Та сьогодні головний експортний маршрут акваторією Чорного моря неможливий, через блокування чорноморських портів, мінування підступів до них, та домінування російського флоту в Чорному морі. Наслідки дефіциту українського зерна вже відчувають в Африці. За даними Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН, майже половина з 54 країн Африки залежить від імпорту пшениці з України та росії.

Позиція Африки — припинення військових дій та відновлення експорту

Позиція африканських країн — одна з найбільш вразливих. Вони виступають заручниками ситуації, на яку фактично не мають впливу. Єдиний аргумент, яким вони сьогодні намагаються вплинути на країни ЄС, щоб ті посприяли відновленню експорту: голод в Африці матиме наслідки у вигляді нової масштабної хвилі міграції. 

Президент Сенегалу і голова Африканського союзу Макі Салл планує відвідати Україну та росію для перемовин. Позиція Макі Салла в “припиненні вогню, закінченню війни та випуску всіх харчових продуктів... щоб світ не знав голоду після двох років COVID-19 і майже трьох місяців війни” та “щоб росія могла розблокувати експорт зернових з України, а також могла експортувати сама”.

росія бажає поступок 

росія готова надати коридор для експорту українського зерна, але лише в обмін на зняття санкцій та розмінування з боку України всіх портів, де стоять кораблі. 

Ще 19 травня заступник міністра закордонних справ росії андрій руденко заявив про необхідність розглядання питань деблокування українського морського експорту та зняття санкції у комплексі. Та цікаво, що пропозиція росії щодо зняття санкцій в обмін на розблокування Одеського порту почала з’являтись в росЗМІ та ширитись мережею 25 травня, одразу після появи новини від 23 травня, що Великобританія та Литва ініціюють створення морського коридору з Одеського порту для експорту українських зернових. 

Морський коридор з військовим супроводом

Тоді Міністр закордонних справ Литви Габріелюс Ландсбергіс під час переговорів із міністеркою закордонних справ Великої Британії Ліз Трасс запропонував план зі створення морського коридору, який було підтримано. Щодо участі країн, The Times написали про готовність Великобританії відправити в Україну військові кораблі, для забезпечення супроводу. У відповідь на публікацію, в британському уряді заявили, що наразі не мають планів з розміщення британських військових кораблів у Чорному морі. Та схоже, що ініціатива країн заставила російську сторону принаймні поквапитись з зустрічною пропозицією.

Занепокоєння ООН

Поступки росії для створення коридору знаходять підтримку в ООН. Раніше з подібною ініціативою вже виступав генсек ООН Антоніу Гутерріш, який просував послаблення санкцій проти росії, якщо вона дозволить вивезти українське зерно з чорноморських портів. Зокрема, Гутерріш пропонував повернути на світовий ринок російський і білоруський калій. 

Схоже що домовлятись з агресором без застосування сили — найкращий план, який на сьогодні здатна запропонувати організація. Днями Гутерріш також пропонував призупинення санкцій проти Білорусі, з метою спонукати лукашенка дозволити транзит українського зерна до портів країн Балтії.

Взагалі позиція ООН щодо будь-яких нових викликів вже давно стабільна та передбачувана — глибоке занепокоєння. На заяву руденка від 19 травня директор Всесвітньої продовольчої програми ООН (WFP) Девід Бізлі заявив, що відмова розблокувати українські порти стане “оголошенням війни” глобальній продовольчій безпеці. Раніше, 12 травня, Девід Бізлі вже виступав з заявою. Тоді він звернувся до Путіна, заявивши, що той “мусить розблокувати Одесу і Миколаїв, якщо у нього є серце”. Але вже 23 травня на форумі в Давосі директор WFP ООН був більш красномовний, заявивши що світ стикається з "ідеальним штормом всередині ідеального шторму", коли мова заходить про продовольчу кризу.

Позиція США — жодних поступок агресору

Як завжди принципову позицію щодо будь-якого зняття санкцій зайняли США. На брифінгу 25 травня офіційний представник Держдепартаменту США Нед Прайс заявив, що США відкидають пропозиції росії про скасування санкцій в обмін на розблокування доступу до українських портів. У заяві йдеться, що найшвидший шлях до розв’язання проблеми — це припинення російської агресії, зокрема, блокади портів, ударів по зернових елеваторах тощо. 

Звичайно, ми не зніматимемо санкції у відповідь на порожні обіцянки. І раніше ми чули порожні обіцянки від російської федерації. Я думаю, ми маємо підстави для скептицизму, коли ми чули різні обіцянки та пропозиції з росії.

офіційний представник Держдепартаменту США Нед Прайс.

Відповідь України

Позиція України щодо пропозиції російської сторони передбачувана і логічна. Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба закликав не піддаватися на шантаж росії, та нагадав про одноосібну відповідальність країни-агресорки за глобальну продовольчу кризу. 

Європейський Союз: дебати тривають

Поки важко передбачити, на чий бік стане Європейський Союз, коли настане час вживати конкретних дій. З одного боку, президент Естонії Алар Каріс в інтерв’ю Bloomberg заявив, що у Європі зростає підтримка проведення військово-морської операції для експорту українського зерна. За його словами, занепокоєння полягає в тому, що це така операція “може призвести до ескалації війни в Чорному морі — але, схоже, це спрацює”. З іншого боку, Італія, Угорщина та Кіпр критично налаштовані до нових імовірних санкцій ЄС проти Росії. На саміті ЄС 19 травня країни запропонували Європейський Союз закликати Україну та росію до припинення вогню та мирних перемовин.

Читайте также