Продавати макарони, а не пшеницю: як налагодити бізнес переробки?

11 августа 2022 в 16:00


Нині через проблеми зі зберіганням врожаю аграрії починають активно цікавитися переробкою зернових. Чи варто розпочинати зараз бізнес з виробництва макаронів в Україні?


На початок жнив ціна пшениці шокувала. Деякі аграрії жартують у соцмережах, що вигідніше просто спалити зерно, ніж продати за безцінь. Та й взагалі, за прогнозами експертів, вийти на довоєнний рівень вартості буде нереально. Тож фермери шукають шляхи, яким чином збільшити дохідність врожаю. Один з таких варіантів це переробка. Безумовно, вигідніше вирощену сільськогосподарську продукцію переробляти в продукти харчування з високою доданою вартістю у випадку з пшеницею, наприклад, в макаронні вироби і вже ці товари продавати на експорт.

Найчастіше ж виходить навпаки фермери продають пшеницю за кордон, а звідти, наприклад, з Польщі, імпортуємо ті ж макарони, які є якісними, а іноді при цьому і дешевшими за вітчизняні. Однак не все так просто, враховуючи витрати, чи вартує цей процес того? Тож давайте з’ясуємо. 

Яка динаміка споживання макаронних виробів на українському ринку?

Перш, ніж почати виробництво макаронних виробів, треба зрозуміти, що прийняття ризику – це шлях до успіху навіть на початковому етапі. Крім того, важливо визначити свій цільовий ринок і конкурентів. Дізнайтеся, чи хоче ваш ринок того, що ви пропонуєте, і чи дає їм це конкурент. Чітко продумати філософію вашого бренду. Проаналізувати обсяги ринку та в який сегмент плануєте виходити на ринок. 

Обов’язково треба провести ринкове дослідження, обрати індивідуальну методологію і вже після цього робити висновок щодо майбутньої перспективи вашого продукту. Нині відповідні послуги надає компанія “Pro Consulting”, яка понад 17 років працює на українському ринку. 

Виробництво макаронних виробів — це досить специфічний напрямок. Однак вони відносяться до одного з основних продуктів харчування населення в Україні. Попит на них пояснюється споживчими перевагами цього харчового продукту, серед яких основне місце належить невеликій ціні, високій поживній цінності, легкості приготування, тривалого терміну зберігання. Макаронні вироби є обов’язковою складовою асортименту торговельних підприємств різних видів і розмірів.

Однак ринок макаронів протягом останніх трьох років йде на спад. Якщо у 2020 році пандемія зменшення споживання даної продукції, то у 2021 році були інші, глибші причини, які характерні для цього ринку: досить висока частка низького цінового сегмента, тобто макаронні вироби, які реалізуються переважно в супермаркетах, на ринках, в якихось магазинах “біля дому” і в низькоцінових каналах почали здавати позиції.

Читайте також: Українські аграрії всупереч війні запускають нові лінії виробництва 

Фактично більшість асортименту, який наразі присутній на українському ринку — це продукція середньої або вище середньої цінової категорії. Тобто, знижується зараз виробництво продукції, яка є найдешевшою. При цьому, не зважаючи на загальне зниження ринку — зростає середній ціновий сегмент. Це і, власне, імпорт мереж, і виробництво компаніями, які виробляють дану продукцію. 

За рахунок цього гравці, які виробляють макаронні вироби (харчові комбінати) — потрохи виходять з ринку або перестають їх виробляти. Тож не стільки через ковід чи війну, а внаслідок їх неефективності або неправильного використання власних ресурсів. 

Разом із загальним зниженням ринку відбувається зростання імпорту. У 2019 році його  частка зросла з 37% до 45%. І зараз продовжує зростати, щоб закрити прогалини на українському ринку, які з’явились внаслідок вторгнення рф. 

Тренди на ринку макаронних виробів 

Сьогодні ринок зростає більшою мірою шляхом якості, ніж кількості. Навіть попри загальне зниження ринку — зменшення обсягів споживання майже не спостерігається. Під впливом тренду популярності здорового способу життя, навпаки збільшується виробництво макаронних виробів. 

Наступний тренд — це концентрація збуту супермаркетів. Дуже велика частка макаронів, у порівнянні з іншими продуктами харчування, продається саме в організованому мережевому рітейлі. Відповідно з’являється ще одна логічна тенденція — зростає частка приватних торгових марок і власного імпорту (може бути якийсь нішевий італійський бренд або бренд з іншої країни. Це щодо з точки зору споживання на ринку.

З точки зору виробництва — Україна є аграрною країною, в якій існує величезна ресурсна база для того, щоб переробляти зернові й виробляти, в тому числі макаронні вироби. Виробництво будь-яких продуктів з доданою вартістю краще, ніж продаж зерна. У випадку пшениці, крім макаронних виробів, ще може бути борошно, висівки. У випадку кукурудзи продуктів ще більше — кукурудзяна олія, крохмаль, глюкозні сиропи, патока. Це додаткова переробка, яка відкриває додаткові робочі місця, додаткові податки в держбюджет і додаткову валютну виручку

зазначив Андрій Мокряков, старший консультант Pro-Consulting.

Зміни на ринку макаронних виробів у 2022 році. Цей сегмент у меншій мірі опинився під фізичним впливом воєнних дій внаслідок повномасштабного вторгнення рф в Україну. Тобто, з тих обсягів, які були станом на 2021 рік тільки 12% підприємств знаходяться на окупованих територіях чи там, де велись бойові дії. 

У випадку з макаронами — це здебільшого обсяги компанії “Чумак”, яка посідає п’яте місце по виробництву. Вона знаходиться в Херсонській області. У порівнянні навіть з ринком ковбасних виробів, які ми також досліджували, декілька великих комбінатів у Донецькій, Запорізькій областях і місті Харкові були пошкоджені, зруйновані або знаходяться на окупованих територіях. Цей сегмент удвічі більше постраждав у відносних показниках, ніж ринок макаронних виробів

сказав Андрій Мокряков, старший консультант Pro-Consulting.

Ще один фактор, який не дозволив цьому ринку суттєво впасти — це зростання попиту на макаронні вироби серед військових і волонтерів. 

Також зазнала сильних змін макаронна логістика. Деяким мережам дуже складно було переорієнтуватися на власні складські потужності або доставку від виробника одразу до магазина без цієї ланки. Коли ми досліджували логістичний ринок, то близько 25% сухих складів у Київській області, яка є найбільшою в принципі складською нерухомістю України — зруйновані

Андрій Мокряков, старший консультант Pro-Consulting.

Читайте також: Виробництво тушкованки в умовах війни

Як обрати продукт, з яким виходити на ринок? 

Макарони є одним із найпопулярніших продуктів у світі. Їх люблять і купують мільйони людей. Пояснюється такий шалений попит дуже просто: вони доступні, легко готуються й чудово смакують і як окрема страва, і на гарнір. Усього налічується до 600 видів макаронних виробів. Загалом же в Україні макаронні вироби час від часу купують близько 96% її жителів.

Найбільшу насиченість асортименту макаронних виробів складають такі види, як: фузілі, ріжки, спагеті, вермішель, пір’я, фарфалле. 

Серед цього асортименту висока конкуренція. Виходити на даний ринок вигідно, оскільки це насичені сегменти, нові торгові марки, в яких люди готові будуть купувати

Андрій Мокряков, старший консультант Pro-Consulting.

Менша насиченість асортименту макаронних виробів на ринку серед такого асортименту макаронних виробів: черепашки, локшина, лазанья, фетучіні, капеліні, фігурки, канелонні, алфавіт, равлики, рігатоні. 

У другому сегменті значно важливіше ставлення до конкретних брендів. Тут більше специфічні макаронні вироби. Для покупців цього асортименту важливіші споживчі якості й це люди, які люблять нестандартні продуктові рішення

Андрій Мокряков, старший консультант Pro-Consulting.

Тож важливо якісно оцінювати свої виробничі можливості, конкурентів, їх ціни, і тільки після цього планувати свою маркетингову стратегію в той чи інший сегмент макаронних виробів.

Які регіони найперспективніші для цього бізнесу?

Дані статистики за 2021 рік свідчать, що найбільше споживання макаронних виробів (у порівнянні з крупами) спостерігається в таких областях, як Донецька, Чернігівська, Житомирська, Луганська, Дніпропетровська, Харківська і м. Київ. Тобто, виходити на ринок у цих регіонах може бути цікавіше, ніж у Львівську або Чернівецьку області, де найнижче споживання. В цілому, в Україні круп і макаронних виробів купується щорічно однакова кількість. Хоч асортимент круп більший, але їх продається однаково. 

Цікаво, що західні регіони купують більше круп, ніж макаронних виробів. Це пов’язано з тим, що в тих областях багато магазинів, які продають товари з Європи й завозяться не завжди легально, тож прослідкувати статистику складено. Відповідно та продукція, яку вони купують — проходить повз рітейл. 

Якщо ви, як український виробник, захочете вийти на ринок у західних областях, то є ймовірність, що споживачі зацікавляться новим брендом і з’явиться високий попит на вашу продукцію. Однак досить висока ймовірність того, що споживач у цих регіонах повернеться до імпортних макаронних виробів, які “по-сірому” завозяться з інших країн

Андрій Мокряков, старший консультант Pro-Consulting.

Однак, якщо говорити про інші регіони, які активно споживають макаронні вироби, то вони точніші з точки зору статистичної похибки. Відповідно можуть бути цікавими для виробника макаронних виробів. 

Крім того, є на ринку вісім великих гравців, які працюють на всю країну, представлені в усіх торговельних мережах і присутні в усіх товарних сегментах — компанія “Чумак”, “Роллтон”, “La Pasta” та інші. 

Отже, якщо для вас це невеликий або альтернативний бізнес — це чудовий варіант у межах регіону. Тим паче до регіональних брендів значно більша лояльність, ніж до національних. Також перевага ще в тому, що можна працювати з якимось місцевими торговельними мережами й через них збувати всю продукцію. Не мати проблем з перебоєм постачання з власного боку і закупками з боку рітейлерів

Андрій Мокряков, старший консультант Pro-Consulting.

Читайте також: Конкурс субгрантів для «Підтримки ММСП зернового напрямку в доступі до послуг зі зберігання та сушки зерна»

З яким продуктом виходити на ринок і де знайти канали збуту?

В українських супермаркетах сьогодні представлений майже весь асортимент макаронних виробів. Значно менше представлено дешевих макаронних продуктів, оскільки вони частіше зустрічаються в сегменті ринків. І переважає середній і (середній +) сегмент. Ринки — це переважно продукція з низькою ціновою політикою. Магазини “біля дому” — щось середнє залежно від регіону, від мікрорайону, в якому він знаходиться. 

Дані статистики продажу макаронних виробів нині такі: 

Є також дуже цікавий аналітичний інструмент, який допоможе вам самостійно проаналізувати ринок. Подивіться на типи нерухомості, яка знаходиться у вашому регіоні. Райони, в яких зосереджено більше елітного житла, відповідно населяють люди з високим рівнем доходу. Відповідно це варто врахувати при ціноутворенні. Адже макарони — це товар соціального споживчого кошика. Тож на нього завжди буде попит. Я думаю, що відкриття бізнесу в цьому напрямку може стати цікавою додатковою можливістю заробити на переробці зернових

Андрій Мокряков, старший консультант Pro-Consulting.

Що впливає на ціноутворення макаронних виробів? 

Від чого залежить ціна макаронів сьогодні? Звісно, що від самої унікальної сировини. Однак варто не забувати, що коли розраховується ціна макаронних виробів, то відразу починають з’являтись додаткові витрати. На сьогодні вартість даного товару залежить від пакування і пакувальних матеріалів. Адже всі ці матеріали — це імпортна сировина. Тобто, і поліетилен, і картон, і друк фарби, всі комплектуючі, які використовуються на упаковці майбутнього бренду — складають більшу частину собівартості продукції, ніж було раніше. 

Хоч основна цінність продукту полягає не в пакуванні, але ми змушені вибирати якісні пакувальні матеріали, які також не завдаватимуть шкоди нашій екології. І за все це потрібно платити. Плюс зберігання продукції. Логістика. І це все виливається в немаленьку собівартість. Тож дуже важливо вміти балансувати між цими показниками, щоб ціна була приваблива як для споживача, так і для виробника. Відповідно виживати з таким бізнесом сьогодні в Україні — це задача не із легких

наголосила Олена Білявець, директорка “Білігрейн Фуд”.

Також варто врахувати націнку на макаронні вироби. Зазвичай, у дрібних виробників націнка вища, ніж у великих. Сьогодні в українських аграріїв є можливість вирощувати пшеницю твердих сортів завдяки кліматичним умовам та якісному застосуванню точного землеробства. 

Оскільки тверді сорти зернових є не дуже популярними в Україні, то в підприємців є можливість зайняти цю нішу на ринку. Якісні макарони виробляються не обов’язково з твердих сортів пшениці. Це можуть бути м’які сорти, але головне, щоб з високим вмістом білка. За кордоном на такі сорти “полюють”. В Україні поки що до такого не готовий ні споживач, ні ринок.

Середня націнка дрібного виробника може бути від 20% до 50%. Якщо ми говоримо про націнки рітейлу — це 20-25%. Щодо оптових постачальників — 20-25%. Маржу кожен може самостійно собі накладати, якщо достатньо низька собівартість

Андрій Мокряков, старший консультант Pro-Consulting.

Яка мінімальна орієнтовна вартість для старту виробництва? Що потрібно додатково врахувати?  

Сьогодні не обов’язково будувати великий завод для того, щоб зробити новий стартап. 

Насправді виробництво макаронних виробів для мене, як для технолога, є досить простим. Вам потрібно придбати екструдери (є вітчизняні хорошої якості) і матриці (бажано імпортні, але не обов’язково). Нині в Україні є хороші виробники. Крім того, потрібні сушильні шафи. Обов’язково встановити терморегулюючу систему автоматику, для того, щоб підтримувати стабільну температуру в шафах і сушку макаронів. Потрібна пакувальна машина. На ринку є вітчизняні виробники, які пропонують їх достатньо якісні. Це можна зробити зі скромним бюджетом. Головне — ідея, етикетка і ринок

Олег Білявець, засновник “Білігрейн”.

На думку, засновника компанії “Білігрейн”, виробництво макаронних виробів (якщо це невеликий підприємець) можна запустити навіть з українським обладнанням (якщо є приміщення). Орієнтовна вартість проєкту для старту обійдеться в межах $50 тисяч. 

Отже, виробництво макаронів за будь-яких умов буде приносити додатковий прибуток, навіть якщо це невеликий обсяг. Цей бізнес дає стабільні обсяги та постачання в ті чи інші торговельні мережі. Однак потрібно продумати бізнес-модель до найменших дрібниць, яку початковий підприємець хоче обрати за основу. Скласти бізнес-план. Сьогодні треба бути унікальним у всьому. Вміти “зачепити” покупця, повинен бути індивідуальний підхід до кожного. Створювати додатковий сервіс, який не може робити великий виробник макаронних виробів. Адже жоден підприємець не зможе конкурувати з великим виробником без власної індивідуальності бренду. Обов’язково сформуйте чіткий образ вашої цільової аудиторії. Від обраної моделі бізнесу залежатиме стратегія й успіх в майбутньому. 

 

Матеріал став можливим завдяки підтримці Програми USAID з аграрного і сільського розвитку — АГРО.

Читайте также