Органіка в Україні: проблеми та переваги бізнесу

16 марта 2018 в 18:03

6465

6 квітня у Києві пройшла четверта АгроТех конференція AgroTalks DAY. Серед спікерів була Світлана Віязловська ― генеральний директор групи компаній органічного землеробства BIO FARM ORGANIC. Вона розказала, як працюють українські виробники органіки та на що варто звернути увагу тим, хто лише замислюється про такий бізнес.


Органічне землеробство активно нарощує площу

Ми починали займатись органікою два роки тому. Для початку з командою (агрономом, технологи) об'їхали всю Європу. Досліджували, чи великий попит на органічну продукцію. Виявилося, що попит є, а в України є великі можливості, щоб його вдовольнити.

Під органічний напрям сільськогосподарського виробництва в Україні, згідно з наявними статистичними даними, сертифіковано 421 тис. га угідь. За цим показником Україна посідає 20-е місце у світі (2017 рік, Національний науковий центр "Інститут аграрної економіки").

Заразу нас 426 оператори займаються органікою. Це значний поступ, зважаючи, що 10 років тому українці ще до пуття не розуміли, що таке органічне виробництво і для чого воно потрібне.

Органічне землеробство активно нарощує площу

Органічне землеробство активно нарощує площу

Основа органічного експорту ― олійні та зернові

На жаль, на останньому BioFach-2017 в Нюрнберзі, де було представлено близько 40-ка країн світу з органічними продуктами, я побачила, що Україна досі сприймається, як держава виробництва сировини. Від нас очікують пшеницю, технічні культури, які в основному використовуються для виробництва кормів на території ЄС. В нашій групі компаній ми побудували структуру і напрямки за специфікацією. За два роки ми досягли того, що експортуємо продукцію в Німеччину, Польщу, Нідерланди, Швейцарію (в 2016 р. Україна експортувала 39,5 млн т зерна, з яких органічного приблизно 140 тис. т. ― Aggeek). Для цього нам довелося багато вивчити законодавство цих країн та потреби споживачів.

Зрозуміло, що для експорту потрібно мати сертифіковану продукцію ― ми працюємо з Organic Standard.

Складові успішного проходження сертифікації:
  1. Розуміння Оператором та відповідального персоналу вимог стандартів органічного виробництва, відповідно до яких сертифікується господарство.
  2. Налагоджена система господарювання, що відповідає вимогам органічного виробництва.
  3. Виконання вимог сертифікаційного органу щодо правил проходження процедури сертифікації.
  4. Виконання усіх умов та зауважень, які є результатом інспекції та відмічені в Підсумковій оцінці.

Коли отримаєте сертифікацію від Organic Standard, у вас справді буде багато дзвінків. Проте із самими лише дзвінками, не можна побудувати якусь стратегію. Крім того, із таких дзвінків у нас народився лише один контракт.

Насправді у Європі не так багато землі, як в Україні, тому опір до нашої органіки там незначний. Навіть більше, вони дуже зацікавлені працювати як трейдери. Європейці навіть чекають, щоб ми більше виробили, а вони дешевше купити. Проте я хочу, щоб Україна витримала рівень, не давала себе загнати у рамки суто виробника сировини. Ми з цим боремося та самі поступово йдемо до переробки.

Казахстан витиснув з Європи український органічний льон

Два роки тому на пострадянському просторі та Європі ще не було такого активного збільшення площ під органікою. Але зараз багато країн почали цей сегмент дотувати. Завдяки цьому, наприклад, Казахстан минулого року буквально збив нас з ніг, виростивши органічний льон та заваливши ним Європу. Крім того, зараз Китай везе органічну сою, реалізаційна ціна якої в Європі в два рази нижче за нашу. Ми працюємо під замовлення європейських компаній переробників і зазвичай ще влітку знаємо, для кого і що ми будемо сіяти, кому будемо продавати наступного року. Але діяльність інших країн коригує ці плани.

Зараз ми вже льон і сою сіяти не будемо, переходимо на гірчицю, тощо. Планування і пряма робота з замовниками органічної продукції допомагає не залишитися в збитках, а розвиватися далі.

Основними споживачами українського органічного зерна є країни ЄС, на які припадає понад 99% його поставок. Органічну пшеницю закуповували Німеччина, Нідерланди, Великобританія, Австрія, Швейцарія, Італія, Польща та Угорщина.

Казахстан витиснув з Європи український органічний льон

Скепсис щодо української органіки

У 2016 році, я спілкувалась з представниками європейських переробників у Німеччині. Тоді з зали лунало багато докорів про неякісну органічну продукцію з України.

Через такий ярлик для країни є багато бар'єрів. Треба розуміти, що коли хтось з вітчизняних виробників нас підставляє, то потім усім доводиться проходити додаткові контролі. Нам доводиться додатково проходити огляди і нести витрати на лабораторні аналізи. І хоча наша продукція проходить усі ці контролі, у свідомості європейців все ж залишається негативне враження, з огляду невдалий досвід з деякими українськими компаніями.

Кожен виробник формує свою репутацію. Якщо хтось займається фейковим органічним землеробством, то це дуже швидко випливає і триває недовго.

Органічне землеробство успішне навіть на півдні України

Минулого органічне року жито дало 1,8 тонни у бункерній вазі (зона Полісся). Це при ціні 320 євро за тонну, в той час як за звичайне інтенсивне давали 125 євро. Дуже гарно себе показали також льон і навіть чорна гірчиця.

Але не варто прив'язуватися до обмежень по земельним ресурсам. В Україні органіки багато і на півдні, де є суглинки та посухи. Там люди збирають близько 4,5 тонн органічної пшениці, проте працюють вони в цьому близько 8-ми років. Важливим є створення саме верхнього шару ґрунту.

Зрозуміло, що переходячи у органічне землеробство, перші 5 років урожайність падає (порівнюючи з інтенсивним землеробством). Але і ціна по культурах органіки на 60% вища, ніж при інтенсивному землеробстві. EBITDA (аналітичний показник, що дорівнює обсягу прибутку до вирахування витрат за відсотками, сплати податків та амортизаційних відрахувань. ― Aggeek) з гектара буде приблизно на тому ж рівні. Однозначно неправильно сказати, що органічне землеробство економічно недоцільне.

Зважайте на умови зберігання продукції

Важливо в органічному землеробстві не просто виростити, а ще й готову продукцію доробити і зберегти. Ми не можемо застосовувати фунгіциди і ті препарати, які використовуються при звичайних інтенсивних технологіях. Для органіки важливо планувати короткий строк реалізації, а коли є зберігання, то склади мають бути спеціальним чином підготовлені. Звісно ми користуємося озоном, тому загалом ризики нівелюються. Завжди є вихід.

Нагадаємо, раніше Aggeek писав, що у США визнали: гідропоніка може бути органічною.

Заметили ошибку? Выделите ее и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить нам.


AgriGeek

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам:

bn

Вверх