Морський коридор з Одеського порту: що відомо

24 мая в 11:00

2542

Морський коридор з Одеського порту: що відомо

Великобританія та Литва ініціюють створення морського коридору з Одеського порту для експорту українських зернових.


Загроза голоду

Щороку Україна експортує сільськогосподарську продукцію, якою можна нагодувати 400 млн чоловік. Сьогодні більшість українського експорту заморожена, через блокування чорноморських портів, мінування підступів до них, та домінування російського флоту в акваторії Чорного моря. Вже довгий час ООН виражає стурбованість ситуацією, та каже про загрозу голоду в країнах залежних від експорту українського зерна (країни Північної Африки, Близького Сходу та Південно-Східної Азії), та запропонувати вирішення ситуації, крім як послабити санкції, в обмін на те, щоб росія пропустила кораблі з зерном, доки не спромоглась.

Час для розв’язання проблеми спливає

Місія з супроводу кораблів з зерном давно обговорюється, проте охочих взяти в ній участь до цього часу не було. Побоювання за безпеку екіпажу та страхові внески відлякують судновласників від відправлення судів до акваторії Чорного моря, сили НАТО не можуть надати супровід, бо у випадку агресії з боку російського флоту вимушені будуть вступити у відкрите протистояння, чого альянс до цього часу уникає. 

Одночасно з цим, залишається все менше часу для запобігання світової продовольчої кризи. І яким би не був план, до його втілення треба приступати вже зараз.

“Коаліція” країн 

Сьогодні світові медіа повідомили про можливих учасників операції по розблокуванню Одеського порту. The Guardian повідомляє, що 23 травня Міністр закордонних справ Литви Габріелюс Ландсбергіс під час переговорів із міністеркою закордонних справ Великої Британії Ліз Трасс запропонував план з створення морського коридору, який було підтримано.

The Times пише про готовність Великобританії відправити в Україну військові кораблі, які зможуть супроводити українські зерновози із заблокованих окупантами портів. Для організації морського експорту пропонується створити “коаліцію” до якої увійдуть і інші країни, зокрема Туреччина, яка контролює Босфорську протоку. За словами Міністра закордонних справ Литви Габріелюса Ландсбергіса, в коаліцію можуть увійти деякі країни НАТО та інші країни, залежні від експорту українського зерна. Передбачається, що постраждалий від нестачі пшениці Єгипет, може захотіти приєднатись до коаліції.

Морському експорту немає альтернативи

Серед іншого Габріелюса Ландсбергіса сказав про те, в чому вже пересвідчились українські компанії — сьогодні немає іншого практичного шляху експорту зерна. Попри всі зусилля залізничний експорт, та логістика через Дунайські порти здатні перекрити не більше 10% довоєнного морського експорту. До того ж всі інші варіанти дорожчі та збільшують ціну на зерно яке країни-імпортери, зрештою, просто не зможуть собі дозволити купити. 

Крім того, у України можуть виникнути проблеми зі зберіганням зерна нового врожаю, для якого може просто не вистачити місця через зайнятість елеваторних потужностей зерном врожаю 2021 року, яке не вдається вивезти за кордон. 

Подробиці плану

Військово-морська операція із супроводу сухогрузів із зерном, під час їх перебування в Чорному морі може включати: 

  • відрядження британських військових кораблів для захисту вантажних суден;
  • розмінування підступів по Одеського порту для забезпечення безпечного проходу кораблів;
  • угоди з Туреччиною, яка охороняє вхід у Чорне море;
  • можливе використання військових літаків для гарантій безпеки;
  • за даними The Times США готові направити ракети великої дальності для знищення російських кораблів.

Важливо, що це буде невійськова гуманітарна місія і військові кораблі або літаки, використовуватимуться лише щоб гарантувати безпеку кораблів на шляху від Одеси до Босфору. При цьому НАТО не має відігравати жодної ролі у цьому плані.

Реакція британського уряду

Участь британських військових кораблів у проведенні подібної операції не була підтверджена керівництвом держави. У відповідь на публікацію The Times, в британському уряді заявили, що наразі не мають планів з розміщення британських військових кораблів у Чорному морі.

 

Заметили ошибку? Выделите ее и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить нам.

AgriGeek

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам:

bn

Вверх