Інновації в полі: досвід впровадження технології оптимального дозування добрив в Україні

12 декабря 2024 в 10:00

4831

Інновації в полі: досвід впровадження технології оптимального дозування добрив в Україні

Як сучасні технології змінюють підхід до внесення добрив. Досвід SmartFarming


Цього року українські аграрії зробили ще один впевнений крок до впровадження сучасних технологій. Так, компанія SmartFarming у партнерстві з програмою USAID АГРО запустили послугу з оптимального дозування добрив з використанням польового аналізатора Augmenta. Що це таке і чому нова послуга викликала інтерес у фермерів, розкажемо на прикладі досвіду цього виробничого сезону.

Як усе починалося

На початку року команда SmartFarming поставила собі амбітну мету: познайомити фермерів із технологією, яка змінить підхід до внесення добрив. Спочатку було непросто: необхідно було переконати господарства, що це інноваційне рішення – це не черговий модний тренд, а реальна можливість заощадити ресурси й підвищити врожайність.

Довелося мати справу із відвертими скептиками, і з тими, хто був готовий ризикувати. Результати варіювали залежно від регіону та умов внесення, однак в цілому свідчили про те, що технологія дозволяє не лише зекономити добрива, а й отримати додатковий приріст урожайності.

Як працює Augmenta

Уявіть собі пристрій, який встановлюється на трактор чи розкидач і за допомогою камер та штучного інтелекту оцінює стан посівів. Augmenta робить це автоматично, визначаючи оптимальну норму внесення добрив залежно від стану рослин. Основну норму задає агроном, але система коригує її в реальному часі, враховуючи особливості кожної ділянки поля.

На основі всіх цих даних аналізатор дає команду клапанам секцій обприскувача або «тарілочкам» розкидача вносити більше або менше добрив залежно від вегетаційного індексу. Зокрема, під час руху техніки він визначає 3 зони на полі:

-   з достатнім потенціалом — ділянки поля, де рослини добре розвиваються і мають високий індекс вегетації. У таких зонах Augmenta вносить 80% від заданої агрономом норми добрив, і цей показник можна налаштувати додатково;

-   з високим потенціалом — ділянки, рівень вегетації яких нижчий, але рослини ще не повністю розкрили свій потенціал. Тут пристрій вносить 100% від заданої норми;

-   з низьким потенціалом — зони, в яких посіви рідкі, недорозвинені або постраждалі від зовнішніх чинників. На таких ділянках аналізатор дає команду вносити допустимий мінімум для підтримки життєдіяльності мікроорганізмів у ґрунті (зазвичай таких ділянок не більше 5% на полі).

Цієї весни технологія працювала навіть на невеликих полях, зокрема найменше поле, на якому довелося працювати з Augmenta, мало площу лише 6 гектарів.  

Виклики 2024 року

Цей рік не був легким для українських аграріїв. Аномальні погодні явища – зливи, заморозки – постійно вносили корективи в плани. Команда SmartFarming теж зіткнулася з труднощами: доводилося швидко змінювати маршрути, адаптувати графіки й навіть переконувати фермерів, що ще не пізно спробувати технологію.

Десь через тривалі дощі техніка просто не могла виїхати в поле. У той же час на півдні, де фермери вже були готові до роботи, потрібно було терміново доставляти обладнання. Це був справжній марафон, і багато фермерів, які цікавилися технологією, просто не змогли з нею скористатися через логістичні нюанси

каже партнер SmartFarming Назар Малиняк.

Реальні результати

Попри всі виклики, загалом за сезон технологія була застосована на понад 3000 гектарах у десяти господарствах. В середньому економія добрив склала 4-7%. На строкатих полях, де врожайність зазвичай сильно коливається, економія була максимальною, а на більш рівномірних – трохи меншою.

Окремо варто згадати про практичні експерименти. Поля ділили на дві частини: одна оброблялася традиційним способом, інша – за допомогою Augmenta. Так, на Львівщині на полях озимої пшениці при середній врожайності 4-4,5 т/га вдалося досягти приросту врожайності до 300 кг/га. Це підтвердило ефективність технології, хоча команда SmartFarming наголошує: для повноцінних висновків потрібно більше подібних кейсів.

Віталій Браво, заступник директора ТОВ «Перша Українська Аграрно-Інвестиційна Компанія», поділився досвідом свого господарства.

Ми вже давно працюємо над впровадженням інновацій, впровадили диференційований посів кукурудзи та соняшнику. Тому коли нам запропонували послугу Аугменти, ми вирішили спробувати, особливо з огляду на привабливу вартість послуги. Найбільше вразило те, що вдалося не тільки зекономити добрива на двох внесеннях, а й отримати приріст урожайності до 3%. Наступного сезону обов’язково плануємо продовжити експерименти та будемо спостерігати, чи вдасться покращити результати

Віталій Браво, заступник директора ТОВ «Перша Українська Аграрно-Інвестиційна Компанія»

Артур Анділахай відмітив іще кілька переваг технології. 

Окрім автоматичного регулювання норми, Augmenta має ще ряд практичних переваг для агровиробників. Наприклад, вона може автоматизувати процеси підготовки карт-завдань, що може займати від кількох годин до кількох днів. Більше того, вона робить знімки проблемних зон на полі та завантажує їх у хмарне сховище, тож таким чином можна виявити ділянки, які потребують додаткової уваги агронома

Артур Анділахай, агроном-дослідник, керівник R&D напрямку SmartFarming

Що далі?

Попереду – новий сезон, і команда SmartFarming уже готується до продовження та масштабування проекту. У рамках співпраці з Програмою USAID АГРО вартість послуги залишиться доступною – лише 1$/га. Замовити послугу можна з будь-якого куточка України.

Оптимальне дозування добрив з Augmenta – це рішення для тих, хто прагне зробити своє господарство ефективнішим. Якщо ви ще не впроваджували інновації, зараз саме час спробувати. Звертайтеся до команди SmartFarming і підживлюйте свої посіви ефективно.

Залишити заявку на послугу можна за посиланням: https://augmenta.smartfarming.ua/

Заметили ошибку? Выделите ее и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить нам.

AgriGeek

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам:

bn

Вверх