Бухгалтер vs фінансист: хто ефективніший в аграрному бізнесі?

26 ноября 2021 в 11:00


Хіба бухгалтер і фінансовий менеджер виконують ті самі функції? Чи мають вони спільну мету на підприємстві? Чи однакові ставлять собі завдання та цілі? Чи вимагає керівник від них одного й того самого? Давайте розберемося хто ж таки потрібен аграрію.


Фінансист і головний бухгалтер, які чудово знають свою справу — це надійний фінансовий тил керівника будь-якого бізнесу. Всі роботодавці потребують бухгалтерів і фінансистів, здатних швидко адаптуватися до ринкових умов, що динамічно змінюються, і нововведень законодавства. Тож з’ясуймо “що?” першочергово потрібно робити в фінансових розрахунках і “хто?” повинен  цим займатися. 

“ЩО” потрібно робити в фінансах?

І дуже важливо все правильно аналізувати. Нічого з цих кроків не має значення, якщо не робити цього системно. Якщо у вашому бізнесі не було системи фінансів і не вели грамотного фінансового обліку, то після реалізації перших етапів зможете розібратися і чітко розуміти картину свого бізнесу вже через кілька місяців. Облік для цілей податків краще продовжувати вести в окремих "офіційних" базах як на аутсорсі, так і зі своїм внутрішнім бухгалтером. Окреме ведення дозволить гнучко змінювати з бухгалтера на аутсорс і назад, якщо в цьому буде потреба.

“ХТО” повинен займатися фінансовими питаннями: власник або бухгалтер/фінансист? 

Розглянемо варіант, якщо фінансами займається власник: 

“За”: 

“Проти”: 

Багато підприємців скаржаться на те, що вони не встигають виконати всі завдання, і у них ні на що не залишається часу. При цьому вони занурюються у всі внутрішні процеси, контролюють виконання багатьох завдань та керують своїм проєктом фактично у ручному режимі. Відповідно коли займається всіма питаннями виключно власник, то бізнес-процеси дуже сильно страждають. Це факт. Отже, якщо не власник, то хто: бухгалтер чи фінансист? 

Бухгалтер та його роль.

Фінансист та його роль. 

Хороший фінансист намагається розібратися як влаштований ваш бізнес, як підвищити його ефективність, економічну складову покращити. А бухгалтер звітує перед усіма, крім власника. Комунікація, на жаль, ніяка. 

Джерело зображення: vecteezy.com

Головна відмінність бухгалтера від фінансового менеджера полягає у їхній професійній компетенції. Бухгалтер — це спеціаліст, який займається бухгалтерським обліком, звітами. Його головні завдання: вчасно та правильно нарахувати податки до держбюджету та стежити за змінами у законодавстві, які відбуваються надто часто у нашій країні. Нині фінансовий менеджер — це спеціаліст, який займається управлінням робочого капіталу, плануванням фінансових потоків, розробкою стратегій ефективного функціонування підприємства. Крім цього, фінансовий менеджер стежить за становищем підприємства на ринку, його змінами та має вчасно реагувати на дані зміни, оптимізуючи ситуацію. Він надає керівнику інформацію про поточний стан підприємства, наводить аргументи щодо планування та прогнозування його подальшої діяльності. Бухгалтер не має інформації щодо функціонування підприємства у майбутньому. 

Фінансисти бувають різних типів. 

Оператор: займається веденням управлінського обліку, документами, платежами. Його кінцева мета — аби системний облік, як основа існував в цілому. 

Експерт: займається постановкою обліку та звітності, плануванням і бюджетуванням, контролем та аналізом, допомагає у розумінні фінансів. Мета — бачити за цифрами стан бізнесу і пояснювати що відбувається. Допомагати ухвалювати правильні рішення, що базуватимуться на даних. 

Business developer: займається стратегічним плануванням, упакуванням фінансів та цифр для інвесторів, управлінням стратегічними ризиками. Мета — визначення точок розвитку та конкурентних переваг бізнесу. 

У якому форматі краще співпрацювати з фінансистом? 

Оптимізація торкнулася багатьох сфер діяльності, зараз багато фірм як в Україні, так і в усьому світі співпрацюють зі спеціалістами на аутсорсі. А як щодо бухгалтерів та фінансистів в аграрній сфері? Якщо фінансист-оператор, то обов’язково треба брати його в штат. Оскільки для нього дуже багато важливої документації, рутини й треба все правильно оформлювати, вести облік. 

Експерт. Починаючи з малого бізнесу вже потрібно залучати до співпраці фінансиста. Щодо середнього бізнесу, то тим паче повинен бути в штаті фінансовий директор. Експерта завантажити такими завданнями на повноцінний робочий день буде складно. Якщо брати в штат, то це обійдеться у 2-3 рази дорожче, ніж послуги оператора. Тому кращий варіант — аутсорс. 

Business developer. Виконує стратегічно важливі завдання. Брати його в штат коштуватиме дуже дорого і не кожен аграрій може собі це дозволити, тому однозначно аутсорс. 

Які функції фінансиста на аутсорсі? 

Перш ніж починати співпрацювати зі спеціалістами даної сфери — варто знати топ-якості професійного фінансиста на аутсорсі: стратегічне мислення, аналітичні здібності, націленість на результат, комунікатор і організатор, командний гравець, емоційний інтелект, стресостійкість, порядність та етика, лідерські здібності, бажання та здатність навчати.  

Кожен має займатися своєю справою – аграрій вирощувати зерно, тракторист – засівати поля. Але аграрію не завадить розбиратися як влаштована сільськогосподарська техніка, а хорошому трактористу не завадить мистецтво вирощування сільгосппродукції. Фінансисту корисно досконально розумітися на бухгалтерському обліку, а головбуху та керівнику знати хоча б принципи бюджетування, прогнозування, P&L і т.д. 

Хочете знати всі топові секрети успішного аграрного бізнесу — вступайте в Агро Інноваційний Клуб, аби постійно бути на одній хвилі з ринком! 

Матеріал реалізовано за підтримки Програми USAID по аграрному і сільському розвитку — AGRO, яка виконується компанією Chemonics (Кемонікс) International.

Читайте также