Рубрики

Система управління процесом годівлі Profeed — важливий крок до розумної ферми

20 мая 2018 в 10:05

7488

Cтартап Profeed розробив рішення, яке дозволяє оптимізувати використання кормів та управляти годівлею на фермах. За досить короткий час вони зібрали значну клієнтську базу і мають повний портфель успішних кейсів. Тепер хлопці хочуть масштабувати свій бізнес і зробити повноцінну систему розумної ферми.


Раніше Сергій Рижков працював у компанії, що надавала консалтингові послуги у тваринництві. Він помітив, що більшість підприємств нераціонально використовують корми — це призводило до додаткових витрат. У нього виникла ідея: а якщо розробити систему для ферм, яка автоматично буде контролювати процес годування? Так літо 2016 року і стало точкою відліку для Profеed.

В черговому матеріалі із циклу "Аграрні ігри: 13 стартапів у боротьбі за ринок" у нашому фокусі гравець №5 — команда Profeed.

Скільки минуло часу від ідеї до першої версії продукту?

Перш ніж приступати до реалізації рішення, потрібно було проаналізувати ринок. Які були конкуренти і чи дійсно ферми потребували їхнього рішення. Сергій Рижков провів кілька десятків інтерв'ю з власниками підприємств галузі. Стало зрозуміло, що подібної розробки не вистачає. Лишалося тільки розробити технічне завдання і приступити до серйозної роботи. А вже за кілька місяців відбулася перша інсталяція на тестову ферму. Це був листопад 2016 року.

На якій стадії реалізація проекту зараз?

Вже з лютого 2017 року стартап став комерційним. У Profeed з'явилися перші клієнти, і зараз з ними співпрацюють близько 30 ферм.

А хто в команді Profeed?

Кістяк команди утворився відразу й лишається незмінним. До нєї увійшло 6 "гравців": власне, Сергій Рижков, Андрій Сидорук та Роман Підгородецький, а також розробник Андроїд-версії, розробники фронтенду та бекенду сервісу і один хардвер-спеціаліст, що працює безпосередньо із "залізом".

Актуальність рішення Profeed для тваринницьких ферм?

Наш продукт дає рішення, що дозволяє запобігти проблеми нераціонального використання кормів. Сервіс легко налагодить правильне розвантаження/завантаження кормів та правильне змішування. 60-70% витрат молочних ферм складають витрати на корми. Тому чим гірша ситуація з годівлею, тим помітніші будуть результати. У практиці Profeed є реальні кейси, коли наша система дозволила за два тижні підвищити середні надої молока на 2 літри.

Також у нашому портфелі є кейс підприємства, що мало у своєму розпорядженні 4 молочні ферми. Вони мали досить посередні показники, але після впровадження нашої системи Profeed стали лідерами регіону

розповідає Сергій Рижков, засновник Profeed.

Актуальність рішення Profeed для тваринницьких ферм?

Оптимальні розміри ферми, для якої Profeed буде ефективним рішенням?

Розробники кажуть, що нема обмежень за розмірами ферми. Якщо взяти пересічне українське господарство з чисельністю стада 300-400 дійних корів, термін окупності складатиме 2-3 місяці. І чим більша ферма, тим система швидше окупиться.

Як відбувався пошук перших клієнтів?

Коли я розпочинав працювати над цим проектом, у мене вже була певна експертиза у сфері. Окрім того, провівши близько 20 інтерв'ю, ми виявили проблеми — "головний біль" клієнтів. І тільки після цього ми почали працювати над своїм рішенням. Тобто ми підтвердили гіпотезу, що така проблема існує, і виробники хочуть її вирішити.

Ті ферми, що працювали із закордонними аналогами, дали якісний фідбек. Ми вже знали, що треба зробити, щоб бути кращим за конкурентів і створити оптимальне рішення.

А потім, коли ми врахували усі особливості і потреби, почали надавати можливість безкоштовно користуватися системою в тестовому режимі. Спеціалісти на власному досвіді бачили користь нашої розробки. Такий підхід дозволив нам збільшити продажі

Сергій Рижков.

З якими проблемами ви зіштовхнулися, коли почали впроваджувати розробку на реальних підприємствах?

Головною перешкодою, з якою зіштовхнулися розробники, стало нерозуміння необхідності цієї технології. Потенційні клієнти не завжди бачили переваги рішення, те, що воно дозволяє працювати віддалено, підвищувати ефективність роботи та результатів. Вони вже мали певний досвід і звикли працювати "старими" методами.

Були такі ферми, на яких корм ще кіньми роздавали — зрозуміло, що з ними не було про що говорити.

До цих проблем додавався саботаж. Програма заважала займатись шахрайством із кормами. Але ця перешкода була на рівні зоотехніків та трактористів. Якщо ж власники були вмотивовані на отримання результату — одразу йшли на контакт.

Ферми, що працюють як бізнес — вкладають кошти в такі системи. Ферми ж, які існують як "соціальні проекти" — таким не зацікавляться.

З чого складається система та які в неї можливості?

Команда Profeed розробила власний датчик, який можна встановити на будь-який кормозмішувач. Звідти він передає інформацію про кількісні характеристики на мобільний застосунок тракториста. Тракторист працює в онлайн-системі, тому роботу може відстежувати й зоотехнік. Спеціаліст, який контролює роботу, може знаходитись будь-де: на робочому місці, дома, у відрядженні.

Таким чином система надає наступні можливості:

  • збирає усі кількісні дані по кормах; ведення складів:
  • поставки, залишки на складах;
  • аналітичний блок — екран технолога. Тут спеціалісти можуть ввести додаткові показники: витрата кормів, кількість голів, надоїв. Це дозволить вирахувати конверсію. Визначатиметься точна собівартість виробництва молока;
  • співпраця з постачальниками: формування замовлень, коли певний вид корму закінчується.

З чого складається система та які в неї можливості?

Алгоритм роботи простий: зоотехнік планує роботу, а вже тракторист працює в заданому режимі — у вказаній послідовності вантажить корми. Таким чином, є змога контролювати витрати корму. Бо на практиці користуються плановими показниками, які десь на 10% відрізняються від фактичних. Навіть з урахуванням цих втрат наша система окупиться за кілька місяців. А до цього ще потрібно додати покращення виробничих показників ферми внаслідок правильного режиму годівлі

Сергій Рижков.

Яка вартість такої системи для ферми?

Один комплект Profeed коштує 5000 доларів. Клієнт отримує набір, до якого входять датчики, програмне забезпечення, мобільний пристрій тракториста (планшет) і комплектувальні компоненти до них.

Наскільки легко впровадити це рішення?

Вже за годину фермер зможе використовувати основний функціонал, який забезпечує роздачу корму. Головним чином, цей час потрібен на внесення вихідних даних по раціону, інгредієнтам, групам кормів. Саме "залізо" дуже швидко інсталюється.

Система дозволяє складати раціон годівлі в автоматичному режимі?

На даному етапі раціон потрібно "вносити" самостійно, тому що на кожній окремій фермі свої корови та умови утримання. Часто раціони індивідуальні для ферм, але система Profeed дозволяє дуже просто задати будь-який раціон.

Чи планується створення бази раціонів?

Сьогодні є окремі програми, які допомагають сформувати раціони годівлі. Вони зіставляють задані якісні показники й розробляють збалансований раціон. Команда Profeed планує впровадити таке рішення й у свою розробку.

В майбутньому ми впровадимо алгоритм штучного інтелекту. По мірі набору даних, наша програма зможе радити, а в перспективі — навіть приймати оптимальні рішення щодо застосування тієї чи іншої схеми годівлі.

Яким чином буде реалізована можливість покупки кормів у сервісі?

Команда допрацьовує софт, щоб користувачі могли відразу купувати й замовляти корми у сервісі. Зараз залучаються постачальники кормів. Окрім того, створюється база клієнтів, які бажають придбати корми. Якщо у фермера буде надлишок якогось корму — він зможе виставити його на продаж. Це буде своєрідний маркетплейс з майбутнім підключенням іноземних постачальників.

Планується розроблення застосунку для ветеринарії?

Сьогодні є багато таких рішень. Підходи базуються на використанні датчиків рухової активності, температури тіла. Вони передають сигнали на застосунок, і згідно з цим формуються рішення. Але це дорогий варіант, який можуть собі дозволити ферми, що мають європейський рівень ефективності.

Звичайні українські господарства на низькому рівні діджиталізації та автоматизації. Можливо, в майбутньому ми зробимо свої датчики, які будуть дешевшими, і підв'яжемо їх у систему

Сергій Рижков.

Як ще буде розвиватись Profeed?

Як ще буде розвиватись Profeed?

Команда планує зробити систему розумної ферми. Існує багато програм з управління стадом: туди вноситься генетика, тривалість життя, надої, якісні показники. Цей процес ручний — зоотехніки вводять дані самостійно. Profeed хочуть зробити цю програму з алгоритмами штучного інтелекту:

У нас буде велика база даних технологічних карт та набір якісних показників. Це дозволить виводити конкретні рішення для реальних ситуацій. Також буде можливість підбору раціону, виходячи з того, які корми є на складі.

Керівництво зможе все контролювати, буде автоматично готуватись звітність.

Також плануємо розробити блок мотивації, щоб зацікавити трактористів і зоотехніків у належному виконанні обов'язків.

Що таке блок мотивації співробітників?

Як вже згадувалось, система мінімізує можливі махінації з кормами. Тому трактористи і зоотехніки можуть перешкоджати її впровадженню. Щоб запобігти цьому, буде розроблено блок мотивації. В залежності від того, як працівник дотримується норм, скільки часу витрачає на робочі процеси, які похибки має — будуть нараховуватися бонуси. Система буде рекомендувати ці показники з урахуванням середніх зарплат, але керівництво зможе їх корегувати.

Як фінансується стартап і яким чином відбувається пошук інвесторів?

Розпочинали проект своїми силами. Це сповільнювало наш розвиток. Ми більше часу витрачали на реалізацію своїх ідей. Але наш проект окупився, і тепер ми думаємо про подальший зріст. З цією метою і шукаємо інвесторів. В першу чергу, щоб розробити систему розумної ферми

Сергій Рижков.

Які плани щодо масштабування?

Ми хочемо вийти на європейський рівень. Це перспективний ринок, там багато маленьких ферм. Всі вони купують корми, але там нема адекватних рішень саме для їх сегменту. Перший крок ми готуємось зробити, вийшовши на ринок Польщі. Але для того, щоб масштабуватись, нам потрібно створити свій відділ продажів та розширити функціонал системи

продовжує засновник стартапу.

Невже в Європі нема прийнятних рішень?

В Європі, звісно, користуються сервісами для годівлі. Але це не онлайн-рішення. Це трохи застарілі розробки, але вони дають результат. Зранку програмується — вечором знімаються дані.

В Україні також є аналогічні рішення. В першу чергу, виробники кормозмішувачів поставляють свою техніку вже зі встановленим софтом. Але приклад клієнтів Profeed показує, що їм хочеться мати більш зручні сервіси, більш юзабельні. Існуючі системи не аналізують дані на необхідному користувачам рівні, не роблять підказок.

Які основні переваги Profeed?

За словами розробників, головна їхня перевага — в мобільності, компактності та кастомізації. Profeed дозволяє зробити індивідуальне рішення під клієнта. Система швидко трансформується в залежності від мети використання: вона може підійти як для фермерів, так і для великих холдингів: можна керувати необмеженою кількістю ферм. А аналітичні інструменти дозволяють порівняти між собою різні господарства в регіоні, а в перспективі — і у світі. Це дозволить чітко зрозуміти, наскільки ефективно підприємство використовує ресурси порівняно з конкурентами.

Думка експерта

Читайте й інші матеріали нашого спецпроекту "Аграрні ігри: 13 стартапів у боротьбі за ринок": AeroDrone — внесення ЗЗР за допомогою БПЛА. Про CTRM для управління бізнес-процесами зернотрейдерів GrainTrack ; Hideez — розумний брелок; і про систему Sovtes, яка допоможе аграріям зекономити на транспортних послугах.

MHP accelerator — це унікальна конкурсна програма від Radar Tech, Agrohub і МХП, орієнтована на пошук, акселерацію й інтеграцію інноваційних технологій і розробок в сфері агробізнесу. Стати учасниками змогли підприємці, стартапи, продуктові команди, а також представники малого і середнього бізнесу. Інтенсивна програма преакселераціі, 250 годин теорії та практики від 30 лекторів, менторська підтримка МХП і приз в 300 тисяч гривень для переможця — ось що знаходиться в меню акселератора.

Заметили ошибку? Выделите ее и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить нам.


AgriGeek

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам:

bn

Вверх